Wybierz samochód

Hyundai Matrix

Hyundai Matrix

Hyundai Matrix to kompaktowy minivan produkowany przez koncern Hyundai Motor Company. Auto pojawiło się na rynku w 2001 roku, a nazwa auta wzięła się od słynnego filmu braci Wachowskich „Matrix”. 5-drzwiowe nadwozie wyróżnia się dosyć wysoko poprowadzoną linią dachu oraz stopniem w karoserii za tylnymi drzwiami, na którym widniał napis „pininfarina”, bowiem włoskie studio stylistyczne brało udział w projektowaniu Matrixa.

Niestety, rodzinny Hyundai nie należał do urokliwych samochodów, szczególnie patrząc od tyłu – uwagę zwraca wygięta dolna część klapy bagażnika. Hyundai Matrix jest zdolny pomieścić 5 osób w komfortowych warunkach, ale bagażnik ma tylko 384 litry pojemności. Na plus zalicza się składaną i przesuwaną tylną kanapę. W 2005 roku przeprowadzono pierwszy facelifting koreańskiego minivana. Zmieniono atrapę chłodnicy, przedni zderzak oraz tylne lampy. Oprócz tego wymieniono starego, 3-cylindrowego o pojemności 1.5 litra i mocy 82 KM na wersję 4-cylindrową o mocy 102 KM.

W 2008 roku Hyundai zaprezentował Matrixa po kolejnej kuracji odmładzającej. Wtedy jednak zmiany nadwozia były większe – pas przedni został upodobniony do innych modeli marki, nieco zmieniono wcześnie wspomniany stopień za tylnymi drzwiami, powiększono lusterka boczne oraz wymieniono tylny zderzak. Oprócz tego poszerzono ofertę lakierów nadwozia, wzbogacono podstawowe wyposażenie, a diesel CRDi został wzmocniony do 110 KM. Oprócz tego w ofercie były też jednostki o zapłonie iskrowym. Miały one pojemność 1.6 oraz 1.8 litra i generowały odpowiednio 103 i 122 KM. Moc kierowana była na przednią oś za pomocą 5-biegowej skrzyni ręcznej.

W 2011 zakończono produkcję Hyundaia Matrix, a jego następca – ix20, zadebiutował rok wcześniej.

Hyundai Matrix - generacje

Hyundai Matrix - powiązane artykuły