Nawigacja samochodowa rozwija się od ponad 30 lat. Celowo nie podajemy dokładniej, gdyż wciąż trwa spór o prymat pierwszeństwa. O palmę pierwszeństwa w nawigacji samochodowej spierają się Niemcy i Japończycy. Niezależnie jednak od tego kto ma rację, trzeba przyznać, że na przestrzeni lat nawigacja samochodowa jak i jej koncepcja zmieniły się radykalnie. I znacząco zminiaturyzowały.

Pierwsze urządzenia były takie na jakie pozwalała ówczesna technika. Do pierwszych testów z urządzeniami umożliwiającymi prowadzenie do celu potrzeba było w latach 70 furgonetki, by zmieścić aparaturę i wielki telewizor kineskopowy. Nie miały jednak one nic wspólnego z GPS, który dopiero przechodził pierwsze naziemne testy prowadzone przez Amerykanów.

Co ciekawe niemiecki Blaupunkt na wszelki wypadek już w 1978 roku zgłosił do urzędu patentowego pomysł nawigacji samochodowej – w tym czasie w Polsce do sprzedaży trafiał Polonez a firmy komputerowej Apple jeszcze nie było na świecie. Niestety od wniosku patentowego do stworzenia produktu nawigacyjnego, który dałoby się zmieścić w każdym samochodzie była jeszcze długa droga...

Zapraszamy do galerii zdjęć, w której poznacie rozwój samochodowych nawigacji. Zachęcamy również do zakupu najnowszego numeru Auto Świat z super dodatkiem! Drogowa mapa Europy z najważniejszymi zabytkami UNESCO na starym kontynencie. Dodatkowo, każdy czytelnik otrzyma bezpłatną, dwutygodniową licencję aplikacji NaviExpert z mapami Polski i Europy – w sam raz na wakacyjny wyjazd! Tygodnik Auto Świat z mapą Europy w sprzedaży od 5 czerwca w cenie 9,99 zł.