Obowiązki związane z zarządzaniem flotą nieustannie ewoluują. Z jednej strony ważna jest optymalizacja kosztów, z drugiej w siłę rosną pojęcia związane z safedrivingiem i ekologią. Chcąc w pełni korzystać z dobrodziejstw technologii i osiągać maksymalne cele, warto wziąć pod uwagę systemy zarządzania flotą pojazdów.

Technologia w zarządzaniu flotą samochodową — co warto wiedzieć?

Zrównoważony rozwój firmy zakłada szerokie zastosowanie technologii. Od lat wykorzystuje się ją także w zarządzaniu flotą. Systemy telematyczne pozwalają na monitoring GPS aut firmowych i kontrolę zużycia paliwa. Pomagają również w rozliczaniu kilometrówek i analizie korzystania z samochodów do celów prywatnych. Zaawansowane oprogramowanie do zarządzania flotą samochodową umożliwia weryfikację stylu jazdy kierowców. Nie trzeba ręcznie porównywać ze sobą faktur, by sprawdzić, który kierowca jeździ ekonomicznie, a który nie – szybko robi to system.

Inteligentne systemy wspomagające — jak poprawiają wydajność?

Stawiając na systemy zarządzania flotą pojazdów można mieć ciągły dostęp do lokalizacji, zmniejszyć koszty serwisowania i zużycia paliwa. Komunikacja z kierowcami przebiega sprawniej, można też korygować styl jazdy poszczególnych pracowników. Ponadto oprogramowanie do zarządzania flotą samochodową jest wsparciem przy optymalizacji tras i sprawdzaniu zgodności przebiegu i czasu jazdy z przepisami.

Jakie systemy telematyczne warto wdrożyć do zarządzania flotą samochodową?

Skoro już wiemy, jak wiele systemy telematyczne mogą zmienić w zarządzaniu flotą, trzeba zastanowić się, na jakie rozwiązania się zdecydować. W przypadku przedsiębiorstw, których flota składa się z samochodów osobowych, warta uwagi będzie karta paliwowa Shell do małej firmy. Stawiając na tę opcję, każdy z kierowców dostanie kartę paliwową i odrębny limit kredytowy. Można też pójść o krok dalej i pobrać aplikację Shell Fleet App. Aplikacja pozwoli na łatwe monitorowanie floty samochodowej, weryfikowanie faktur w wersji cyfrowej, wgląd w poniesione koszty paliwa i wiele więcej. Dzięki temu rozwiązaniu zyskuje się czas i wygodę. Więcej na temat kart paliwowych Shell można przeczytać na stronie https://www.shell.pl/klienci-biznesowi/karta-paliwowa/floty-osobowe.html.

Auta firmowe a cyfryzacja dokumentów — jakie korzyści może przynieść wdrożenie e-rejestracji i zarządzania dokumentami?

Większość firm stawia na elektroniczne zarządzanie dokumentami. Faktury, wnioski, delegacje są przechowywane w formie cyfrowej. Mniejsze zużycie papieru i oszczędność miejsca to nie koniec zalet. Cyfryzacja dokumentów wiąże się z wieloma korzyściami, także wtedy, kiedy spojrzymy na nią pod kątem zarządzania flotą. Przede wszystkim faktury za paliwo i inne opłaty będą na karcie paliwowej w formie elektronicznej. Oznacza to, że żaden z kierowców niczego nie zgubi, a w dokumentach będzie porządek. Robiąc zestawienia i raporty, można z łatwością zestawić ze sobą różne dane bez konieczności ręcznego analizowania. Wystarczy wykorzystać oprogramowanie, które w zaledwie chwilę pozwoli uzyskać podsumowanie, jakiego się w danej chwili potrzebuje. Sama możliwość tak szybkiego stworzenia porównań i zestawień pozwała łatwiej zdiagnozować, jakie procesy należałoby zoptymalizować.