Jest jednak kilka czynności, które kierowca może wykonać, aby przygotować swój akumulator na zbliżające się zimowe miesiące.

Jak uniknąć problemów z uruchomieniem samochodu zimą?

  • Należy regularnie sprawdzać stan akumulatora. Kontrolę można wykonać w warsztacie samochodowym. Bardzo często warsztaty nie pobierają opłaty za taką usługę.
  • Ponadto należy czyścić obudowę i bieguny akumulatora ściereczką antystatyczną. Zapobiega to niepożądanym wyładowaniom elektrycznym w wyniku kontaktu brudu z biegunami.
  • Należy również zweryfikować solidność połączenia elektrycznego, sprawdzając klemy, dokręcając je w razie potrzeby.
  • Aby akumulator miał szansę dobrze się naładować, należy pokonywać dłuższe odległości samochodem. Na krótkich dystansach akumulator nie zdąży się naładować.

Pamiętaj! Powodem największego zużycia energii jest ogrzewanie szyby tylnej, podgrzewane fotele oraz dmuchawy – szczególnie w sytuacji, gdy samochód stoi na światłach lub w korku.

Jak poprawnie uruchomić pojazd jeśli doszło już do awarii akumulatora?

  1. Połącz czerwonym przewodem „plusy” akumulatorów obu aut .
  2. Połącz czarnym przewodem „minus” akumulatora „dawcy” z masą (najlepiej z uchwytem na bloku silnika) auta „biorcy”. Nie podpinaj czarnego kabla wprost do klemy rozładowanego akumulatora – grozi wybuchem!
  3. Uruchom silnik „dawcy” prądu.
  4. Spróbuj uruchomić silnik auta „biorcy” prądu.
  5. Jeśli silnik zapali, nie spiesz się z odłączaniem kabli – jeśli możesz, poczekaj kilka minut
  6. Odłącz czarny przewód od bloku silnika „biorcy” i baterii samochodu „dawcy”.
  7. Odłącz czerwony przewód.
Podłączanie kabla rozruchowego
Podłączanie kabla rozruchowego

Awaryjne uruchomienie pojazdu: 3 ważne wskazówki

  • NIE WOLNO uruchamiać pojazdu wyposażonego w standardową 12-woltową instalację elektryczną z pomocą ciężarówki z instalacją elektryczną o napięciu 24 V ani na odwrót.
  • Kable rozruchowe należy podłączyć w odpowiedniej kolejności.
  • Silnik pojazdu sprawnego musi być uruchomiony przed włączeniem zapłonu w pojeździe uruchamianym. W przeciwnym razie może dojść do rozładowania sprawnego akumulatora.
Podłączanie kabli
Podłączanie kabli

Uwaga: Należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu, które można znaleźć w instrukcji obsługi. Jeśli producent zapewnił w pojeździe specjalny dodatni lub ujemny słupek zaciskowy, należy z niego skorzystać.

Jeśli mój akumulator jest zużyty i wymaga wymiany na nowy, czy mogę to zrobić samodzielnie?

Jeszcze kilka lat temu wymiana akumulatora nie stanowiła problemu i można jej było dokonać samodzielnie. Jednak obecnie układy elektryczne w pojazdach obsługują coraz więcej technologii zapewniających komfort, rozrywkę oraz ekologiczne rozwiązania typu Start-Stop. Często zdarza się, że do poprawnej wymiany akumulatora potrzeba nie tylko specjalistycznych narzędzi, ale również sporej wiedzy. Na przykład w wielu pojazdach po wymianie trzeba zarejestrować nowy akumulator w systemie, co może wymagać komputera diagnostycznego lub elektronicznego urządzenia do wymiany akumulatorów. Jeśli dojdzie do przerwania układu elektrycznego pomiędzy akumulatorem a komputerem pokładowym pojazdu, może nastąpić utrata danych w jednostkach sterowania pojazdem oraz strukturach informacyjno-rozrywkowych. Komponenty elektroniczne, np. radio czy okna, mogą wymagać ponownego zaprogramowania.

Innym problemem towarzyszącym samodzielnej wymianie akumulatora jest jego zlokalizowanie w pojeździe. Akumulator może znajdować się pod maską lub być ukryty w bagażniku albo pod kanapą.

Chcąc uniknąć kłopotów podczas wymiany akumulatora, zwłaszcza gdy mamy w tej kwestii wątpliwości, lepiej jest skorzystać z usług warsztatu. Czasem problemy pojawiają się już na etapie wyboru odpowiedniej baterii...