Popularny Kajto kolejny raz okazał się niepokonany w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski. Kierowca z Ustronia zaprezentował perfekcyjną jazdą w zmiennych warunkach pogodowych i pewnie sięgnął po zwycięstwo w 59. Rajdzie Wisły, który powrócił do kalendarza mistrzostw po 11. latach.

Kajetan Kajetanowicz: "To niesamowite ścigać się i zwyciężyć w rajdzie, na który zabierał mnie kiedyś tato, który jako nastoletni kibic rajdów oglądałem z wypiekami na twarzy, który po 11 latach powrócił do cyklu RSMP. Emocje, jakie we mnie grają, odczuwałem dotąd kilka razy w najważniejszych dla mnie chwilach i właśnie tak traktuję dzisiejszy sukces - jako coś absolutnie wyjątkowego, spełnienie marzenia z dzieciństwa. Moja radość bierze się nie tylko z sentymentu, ale też z tego, że widziałem, ilu kibiców cieszyło się tym rajdowym świętem na oesach, w serwisie i na mecie. Mam fantastyczny zespół, który ciężko pracuje i zdaję sobie sprawę z tego ile trzeba włożyć wysiłku w to, żebym mógł z Jarkiem tak szybko jechać tym samochodem. Z punktu widzenia rajdowca czystą frajdę dawały tutejsze wąskie, mocno „powyginane” trasy i pogoda, która również zwiększała nieprzewidywalność jazdy".

Kajetanowicz zwycięzcą 59. Rajdu Wisły Foto: Auto Świat
Kajetanowicz zwycięzcą 59. Rajdu Wisły

Drugie miejsce w wywalczył Maciej Rzeźnik. Zawodnik jadący Peugeotem 207 S2000 był wolniejszy od zwycięzcy o 2:56.6 min. Prowadził natomiast fantastyczną walkę do ostatniego oesu z Tomkiem Kucharem. który musiał zadowolić się trzecią pozycją i stratą 3.5 sekundy do Rzeźnika oraz równych 3 minut do lidera. W tym pojedynku uczestniczył także Łukasz Habaj, ale odpadł z rajdu po 8 oesie z powodu awarii.

Kajetanowicz zwycięzcą 59. Rajdu Wisły Foto: Auto Świat
Kajetanowicz zwycięzcą 59. Rajdu Wisły

Pierwszą piątkę uzupełnili Maciej Oleksowicz w Fordzie Fiesta S2000 i Tomasz Czopik w niesamowicie głośnych Mitsubishi Lancerze Evo X.

Pechowcem 59. Rajdu Wisły okazał się m.in. Wojciech Chuchała - zwycięzca 3 odcinków specjalnych. Kierowca Platinum Subaru Polland Rally Team I dnia rozpoczął ciekawy pojedynek o prowadzenie z 3-krotnym Mistrzem RSMP - Kajetanowiczem. Niestety zawodnik z Bielska-Białej odpadł z rywalizacji I dnia z powodu uszkodzenia zawieszenia. Wrócił do rajdu II dnia w niedzielę,

Kajetanowicz zwycięzcą 59. Rajdu Wisły Foto: Auto Świat
Kajetanowicz zwycięzcą 59. Rajdu Wisły

Kajetanowicz i Baran objęli prowadzenie już na pierwszym oesie. Z każdym kolejnym kilometrem wypracowywali przewagę nad rywalami. Ciekawie zapowiadał się pojedynek mistrza z Wojtkiem Chuchała - zwycięzcą 3 odcinków specjalnych. Niestety reprezentant Subaru Poland Rally Team odpadł z rywalizacji I dnia z powodu uszkodzenia zawieszenia, ale powrócił do ścigania następnego, gdzie wywalczył II lokatę.

W klasyfikacji samochodów przednionapędowych wygrał Janek Chmielewski w Citroenie DS3 R3. Lider klasyfikacji Citroen Racing Trophy zameldował się na wysokiej 6. lokacie w generalce, wyprzedzając m.in. czteronapędowe Mitsubishi Lancery lub Forda Fiestę RRC. 2. miejsce w "ośce" wywalczył Radosław Raczkowski (Citroen DS3 R3), a najniższy stopień podium przypadł Alexowi Zawadzie jadącemu Renault Clio R3.

Kajetanowicz zwycięzcą 59. Rajdu Wisły Foto: Auto Świat
Kajetanowicz zwycięzcą 59. Rajdu Wisły

Powrót Rajdu Wisły po 11 latach do RSMP można uznać za sukces. Choć pogoda nie rozpieszczała, frekwencja kibiców prawdopodobnie przerosła oczekiwania organizatorów - na całej długości oesów można było spotkać grupki fanów, a niektóre drogi dojazdowe stawały się trudno przejezdne z nadmiaru aut.

*Wyniki rajdu mogą ulec zmianie z powodu kar czasowych nałożonych na wielu zawodników (prawdopodobnie z powodu zakorkowanej drogi dojazdowej do startu odcinka specjalnego "Kubalonka", gdzie załogi rajdowe musiały "nagiąć" przepisy, aby zdążyć na PKC). Czekamy na decyzję sędziów. Poniżej prowizoryczna klasyfikacja.

Kajetanowicz zwycięzcą 59. Rajdu Wisły Foto: Auto Świat
Kajetanowicz zwycięzcą 59. Rajdu Wisły

WYNIKI 59. RAJD WISŁY1. Kajetanowicz/Baran (Subaru Impreza R4) 1:56:54.42. Rzeźnik/Mazur (Peugeot 207 S2000) +2:56.63. Kuchar/Dymurski (Peugeot 207 S2000) +3:00.04. Oleksowicz/Kuśnierz (Ford Fiesta S2000) +3:27.75. Czopik/Lukas (Mitsubishi Lancer EVO X) +8:44.36. Chmielewski/Hundla (Citroen DS3 R3) +9:25.67. Raczkowski/Gwiazda (Citroen DS3 R3) +9:47.48. Gagacki/Bilski (Mitsubishi Lancer EVO X) +10:34.99. Nowocień/Jakubowski (Mitsubishi Lancer EVO X) +10:40.210. Kołtun/Pleskot (Ford Fiesta RRC) +10:51.6

PUNKTACJA RSMP 20131. Kajetan Kajetanowicz (87 pkt)2. Maciej Rzeźnik (56 pkt)3. Tomasz Kuchar (54 pkt)4. Wojciech Chuchała (51 pkt)5. Maciej Oleksowicz (41 pkt)6. Łukasz Habaj (26 pkt)7. Jarosław Kołtun (18 pkt)8. Tomasz Czopik (14 pkt)9. Janek Chmielewski (12 pkt)10. Mariusz Nowocień (10 pkt)