Żyjemy coraz szybciej i intensywniej. W natłoku zajęć łatwo o czymś zapomnieć, szczególnie jeśli nie jest to coś, co robimy na co dzień, a np. tylko raz w roku lub nawet rzadziej. Warto zatem uświadomić sobie, o jak wielu terminach trzeba pamiętać, gdy korzysta się z samochodu.

Począwszy od zakupu auta, przez jego ubezpieczenie i przerejestrowanie, aż po przeglądy w stacji diagnostycznej i serwisie – o tym, co i kiedy trzeba załatwić, nikt nam nie będzie przypominał, ale jeśli się spóźnimy, czeka nas z reguły poważna kara. Żeby odciążyć zawodną pamięć, radzimyprzejrzeć dokładnie dokumenty związane z autem i przygotować sobie kalendarzyk z zaznaczonymi ważnymi terminami.

Warto też przyjrzeć się własnym dokumentom – nie każde prawo jazdy wydano bezterminowo, a każdy nowy dowód osobisty ma określoną datę, po upływie której traci ważność.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze terminy, o których kierowcy i właściciele aut muszą pamiętać. Informujemy też, co grozi za ich niedotrzymanie i co zrobić, żeby kara była jak najmniejsza.

Okresowe badanie techniczne

Nowe auto z salonu musi pojawić się w stacji diagnostycznej przed upływem trzech lat, następnie po kolejnych dwóch latach, a później co rok. Auta z instalacją gazową – niezależnie od wieku – muszą być badane raz do roku.

Datę następnego badania technicznego znajdziecie w dowodzie rejestracyjnym. W stacji diagnostycznej nie grożą wam żadne konsekwencje, jeśli zgłosicie się po terminie. Gorzej, jeżeli wcześniejbrak aktualnego przeglądu rzuci się w oczy policjantowi podczas kontroli drogowej – wtedy zatrzyma on dowód rejestracyjny i wystawi skierowanie na badanie techniczne, które można wykonać wyłącznie w okręgowej stacji kontroli pojazdów.

Zatrzymane dokumenty można odebrać w wydziale komunikacji, po przedstawieniu zaświadczenia ze stacji kontroli pojazdów, które jest ważne przez 30 dni. Uwaga! Brak aktualnego badania technicznego może być powodem odmowy wypłaty odszkodowania z polisy autocasco. Przeterminowany przegląd nie powoduje utraty ochrony ubezpieczeniowej z tytułu obowiązkowego OC.

Przegląd gwarancyjny w ASO

Terminy okresowych przeglądów określają producenci aut. Zwykle w serwisie trzeba się pojawić np. raz do roku, raz na dwa lata lub po określonym przebiegu, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej.

Spóźnienie na okresowy przegląd ma znaczenie w zasadzie tylko w przypadku aut będących jeszcze na gwarancji. Wykonany zbyt późno przegląd to dla serwisu doskonały pretekst do tego, żeby odmówić np. wykonania bezpłatnej naprawy gwarancyjnej, nawet jeśli kolejne przeglądy wykonywane były terminowo. Co można wtedy zrobić? Jeżeli auto użytkowane jest prywatnie, to przez pierwsze dwa lataw razie usterki zamiast z gwarancji właściciel może skorzystać z przepisów konsumenckich i zażądać naprawy pojazdu, powołując się na jego niezgodność z umową.

Mandat kredytowany

Mandat kredytowany należy opłacić w ciągu 7 dni od jego nałożenia. Mandat staje się prawomocny wchwili jego przyjęcia. Nieopłacenie go w terminie powoduje, że egzekucją należności zajmie się urząd skarbowy. Może on skierować sprawę do poborcy podatkowego, odliczyć karę np. od należnego zwrotu podatku dochodowego, zająć na poczet mandatu część wynagrodzenia lub nawet zablokować konto sprawcy do czasu uregulowania należności.

Zawarcie ubezpieczenia OC

Każdy samochód od chwili pierwszego zarejestrowania musi mieć ważną polisę ubezpieczenia OC. Pół biedy, jeśli zapomnieliśmy o wpłaceniu drugiej raty ubezpieczenia OC – o zaległość upomni się ubezpieczyciel, ale polisa nadal działa. Gorzej, jeżeli skończy się ważność ubezpieczenia i nie przedłuży się ono automatycznie lub jeżeli nabędziemy samochód bez ważnego ubezpieczenia i natychmiast nie wykupimy polisy.

Szukasz najlepszej oferty pozyczki na samochód? Znajdziesz ją u nas!

Kara za brak OC na samochód osobowy to 3200 zł, na motocykl – 530 zł. Jeśli auto było nieubezpieczone przez okres do 3 dni, kara wynosi 20 proc. pełnej stawki, od 4 do 14 dni – 50 proc. stawki, powyżej tego okresu trzeba uiścić opłatę karną w pełnej wysokości.

Dlatego jeśli zauważysz, że auto nie ma ubezpieczenia, działaj szybko! Uwaga! Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może nałożyć karę nawet po kilku latach, jeśli na podstawie dokumentów lub po kontroli baz danych okaże się, że samochód był choćby przez krótki czas nieubezpieczony – nie ma co liczyć na to, że sprawa się nie wyda. Jeżeli spowodujesz kolizję nieubezpieczonym autem, to za wszystkie szkody – w tym również np. renty dla poszkodowanych – będziesz musiał płacić sam.

Wypowiedzenie polisy OC

Według przepisów obowiązujących od 2012 roku, jeśli chcemy zmienić ubezpieczyciela w zakresie OC, musimy złożyć rezygnację najpóźniej na dzień przed upływem okresu obowiązywania ubezpieczenia. Nowe przepisy są bardziej liberalne od uprzednio obowiązujących – teraz wystarczy, że w wymaganym terminie wyślemy za pośrednictwem operatora publicznego (Poczty Polskiej) list polecony z rezygnacją.

Miękki dowód rejestracyjny

Tymczasowy dowód rejestracyjny wydawany jest na 30 dni, przed upływem jego ważności trzeba się zgłosić do urzędu po właściwy dokument. W uzasadnionych przypadkach urząd może przedłużyć ważność pozwolenia czasowego o kolejne 14 dni.

Autoz nieważnym pozwoleniem czasowym – podobnie jak np. z przeterminowanymi zagranicznymi tablicami celnymi – jest niedopuszczone do ruchu. Za poruszanie się nim grozi mandat w wysokości od 20 do 500 złotych, w razie kontroli drogowej policjant może też uniemożliwić dalszą jazdę. To nieprawda, że do poruszania się po drogach wystarczy ważna polisa OC – dowód rejestracyjny też musi być aktualny!

Deklaracja akcyzowa

Po sprowadzeniu auta z zagranicy na złożenie deklaracji akcyzowej w urzędzie celnym mamy 14 dni, a na opłacenie podatku – 30 dni.

Tu obowiązują zasady podobne do tych, z jakimi mamy do czynienia w przypadku deklaracji PCC-3 i podatku od czynności cywilnoprawnych. Gdy przekroczymy termin, zamiast liczyć na to, że kara się nam upiecze, lepiej złożyć dobrze umotywowany „czynny żal”.

Przerejestrowanie auta

Po zakupie samochodu używanego macie 30 dni na jego przerejestrowanie. Tyle samo czasu ma też dotychczasowy właściciel na zgłoszenie sprzedaży pojazdu w wydziale komunikacji. W praktyce przepis jest nieegzekwowany, bo za niedotrzymanie terminu przerejestrowania samochodu nie przewidziano żadnych kar.

Zgłoszenie zakupu auta używanego

Nabycie auta używanego od osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej trzeba zgłosić w urzędzie skarbowym w ciągu 14 dni od daty zakupu.

W urzędzie skarbowym należy złożyćdeklarację PCC-3 i zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (2 proc. kwoty transakcji). Spóźnienie lub niezłożenie deklaracji to, w zależności od wartości auta, wykroczenie lub przestępstwo karno-skarbowe.

Wszystko BMW serii 3: poznaj jego największe wady i zalety

W przypadku wykroczeń (kwota uszczuplenia przychodów państwa do 8 tys. zł) kara może wynieść od 160 do 3200 zł, a o jej wysokości decyduje urząd skarbowy. Jeżeli się spóźnimy, ale sami zauważymy niedopatrzenie (zanim zrobi to skarbówka), mamy jeszcze szansę uniknąć srogiej kary.

Trzeba natychmiast złożyć deklarację, uiścić podatek i złożyć tzw. czynny żal, czyli przeprosić na piśmie za spóźnienie i spróbować się z niego wytłumaczyć – naczelnik urzędu może wtedy zrezygnować z nałożenia kary.

Mandaty z fotoradarów: nie widać kierowcy – kary nie będzie?