Rajd Sardynii 2013 rozpoczął się jednak pechowo dla zespołu fabrycznego Volkswagena. Już na pierwszym odcinku specjalnym koło przebił Jari-Matti Latvala i stracił prawie dwie minuty. To oznaczało dla Fina pogoń za punktami. Ambitna walka ostatecznie się opłaciła i Latvala zakończył rajd na medalowej pozycji.

Gdy wydawało się, że pewne punkty zdobędzie wicelider Mikko Hirvonen – Citroen DS3 WRC, który na 10. OS wylądował w rowie. To oznaczało koniec marzeń dla sympatycznego Fina.

Kibice emocjonowali się kolejnym startem Roberta Kubicy. Polak jedzie z rajdu na rajd coraz bardziej rozsądnie. Już nie ryzykuje, nie traci swojej pozycji z powodu głupich błędów na trasie. Ostatecznie Kubica wygrał klasyfikację WRC2, a na Sardynii odniósł drugie rajdowe zwycięstwo w tegorocznych mistrzostwach. W klasyfikacji generalnej Rajdu Sardynii 2013 był dziewiąty.

- Nigdy nie jest łatwo wygrać – powiedział na mecie Robert Kubica. – To był trudny rajd. Mieliśmy problemy z kurzem oraz problem z interkomem. Nie stracilismy koncentracji, staraliśmy się ukończyć rajd.

0.9 sekundy zabrakło Michałowi Kościuszko do życiowego wyniku w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Świata. 7. miejsce w Rajdzie Sardynii to wyrównanie wyniku, jaki Michał Kościuszko i Maciek Szczepaniak uzyskali w Rajdzie Australii w 2011 roku.

- Jestem bardzo zadowolony, że dojechaliśmy do mety. To było dla nas priorytetem, a przy okazji wywalczyliśmy dobry rezultat. Do ostatnich metrów ścigaliśmy się z Elfynem Evansem. Do 6. miejsca zabrakło 0.9 sekundy, taki sport. Bardzo trudno było jechać z presją, że za wszelką cenę musimy ukończyć rajd, ale po serii ostatnich przygód z MINI był to bezwzględny priorytet. Plan został wykonany. Jestem bardzo zadowolony, to pierwszy rajd w tym sezonie bez przygód technicznych. Szczere gratulacje dla Roberta, który ukończył rajd na 9. pozycji wygrywając w swojej klasie WRC2. - powiedział Michał Kościuszko.

Kolejna eliminacja RSMŚ odbędzie się w dniach 2-4 sierpnia 2013 r. w Finlandii.

1. Ogier / Ingrassia Volkswagen Polo R WRC 03:22:57.9
2. Neuville / Gilsoul Ford Fiesta RS WRC +1:16.8
3. Latvala / Anttila Volkswagen Polo R WRC +1:48.0
4. Sordo / Del Barrio Citroen DS3 WRC +3:19.2
5. Prokop / Ernst Ford Fiesta RS WRC +8:34.1
6. Evans / Bernacchini Ford Fiesta RS WRC +11:51.8
7. Kościuszko / Szczepaniak Ford Fiesta RS WRC +11:52.7
8. Ostberg / Andersson Ford Fiesta RS WRC +13:21.5
9. Kubica / Baran Citroen DS3 RRC +16:47.6
10. Al Qassimi / Martin Citroen DS3 WRC +17:19.9