Wybierz samochód

Łada Oka

Łada Oka to mały miejski samochód osobowy produkowany przez rosyjskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne. Auto pojawiło się w 1988 roku, choć prace nad nim ruszyły już na początku lat 80. Początkowo powołano projekt w celu stworzenia nowego, małego samochodu dla inwalidów. Nazwa Oka pochodzi od rzeki przepływającej przez Sierpuchow, gdzie mieściła się siedziba Sierpuchowskich Zakładów Motocyklowych(SMZ/SeAZ).

Co ciekawe, początkowe założenia mówiły o zastosowaniu jednostki napędowej z Fiata 126p, jednak czasy rozwoju projektu przypadły na okres stanu wojennego, co nie pomagało we współpracy, przez co pomysł zarzucono. Z kolei niewielki zakład SMZ nie miał warunków do wypuszczenia własnego silnika, zwrócono się z prośbą o pomoc do największych zakładów motoryzacyjnych w ZSRR – WAZ. Wtedy też, prace zostały bardziej ukierunkowane na stworzenie miejskiego samochodu, choć przewidywano także odmiany przystosowane do użytkowania przez niepełnosprawnych. Przy ostatecznych pracach wzorowano się na modelu z Kraju Kwitnącej Wiśni - Daihatsu Cuore.

Początkowo do napędu służył 2-cylindrowy silnik benzynowy o pojemności 0,65 litra generujący 29 KM. Niski koszt produkcji był spowodowany jego pokrewieństwem z istniejącym już silnikiem od Łady Samary. W późniejszym czasie w ofercie pojawił się także większy, 0,75-litrowy silnik o mocy 35 KM, a w 2006 roku – chińska jednostka 3-cylindrowa o pojemności 1 litra rozwijająca 53 KM. Moc kierowana była na przednie koła za pomocą 4- lub 5-biegowej skrzyni manualnej.

Z początku Łada Oka (na rodzimym rynku WAZ 1111, KAMAZ Oka lub SeAZ Oka) reklamowana była jako jeden z najtańszych samochodów na świecie, jednak ostateczne jej wycofanie ze sprzedaży spowodował fakt, iż nie tylko mało kto już był zainteresowany jej kupnem, ale większa Łada 2105 była tańsza w zakupie od Oki.

Łada Oka - generacje

Auto elektryczne czy hybrydowe? Sprawdzamy wady i zalety wybranych napędów

Łada Oka (1988 - 2008)

Łada Oka - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!