Wybierz samochód

Łada Priora

Łada Priora

Łada Priora to samochód osobowy klasy średniej-niższej produkowany przez rosyjskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne. Pojazd zadebiutował w 2003 roku, a jego produkcja ruszyła 4 lata później. Auto miało być następcą dla modeli 110, 111 i 112. Łada Priora na pierwszy rzut oka wygląda na przemyślany i dopracowany projekt mający zastąpić przestarzałą już konstrukcję 110/111/112. Prawda jest jednak nieco inna, bowiem Priora była w rzeczywistości tylko mocno unowocześnioną i ubraną w lepsze szaty poprzedniczką.

Początkowo w ofercie był tylko 4-drzwiowy sedan o oznaczeniu 2170. Nadwozie auta zdecydowanie lepiej się prezentowało – zmianie uległ pas przedni, tylni oraz ogólna smukłość, jednak linia boczna mocno nawiązuje do poprzednika. Poza tym ogólna sztywność nadwozia uległa znacznemu powiększeniu. Również wnętrze zostało całkowicie zmodernizowane i dostosowane do ogólnie panujących trendów. Zmian dokonano także w zawieszeniu, układzie hamulcowym oraz kierowniczym.

W 2008 roku do oferty dołączyło 5-drzwiowe kombi Universal (2171) oraz 5-drzwiowy hatchback (2172). Rok później gamę modelową Priory uzupełnił model 2170 Sport. Wyróżniał się zmienionymi zderzakami, spojlerem na tylnej klapie oraz sportowym wnętrzem (m.in. kubełkowe fotele). W tym ostatnim pod maską pracował 1,6-litrowy benzyniak generujący 125 KM. Z kolei w hatchbacku występował jedynie 98-konny wariant silnika 1.6. W pozostałych modelach, oprócz najmocniejszej odmiany, występował także 81-konny silnik 1.6. Moc kierowana była na przednią oś za pośrednictwem 5-biegowej skrzyni manualnej.

W 2015 roku zakończono produkcję Łady Priory, a jej następcą została Vesta.

Łada Priora - generacje

Kia Stonic - modna i ciekawa

Łada Priora I (2007 - 2015)

Łada Priora - powiązane artykuły

Pokaż więcej