Wybierz samochód

Lamborghini Reventon

Lamborghini Reventon to supersamochód produkowany przez włoską markę. Auto zadebiutowało w 2008 roku i było specjalnym modelem Lamborghini. Szefostwo postanowiło stworzyć model, który miał być jedyny w swoim rodzaju, a zaszczytu „dosiadania” go miało dostąpić jedynie bardzo wąskie grono stałych klientów. Gdy Ci zostali zaproszeni na oglądanie projektu przygotowanego przez włoską markę, liczba zamierzanych egzemplarzy została zaklepana przez interesantów.

Powstało 20 egzemplarzy Reventona, a 21 (a tak naprawdę „zerowy”) stoi w muzeum Lamborghini). Kolejnych 20 sztuk, stanowią Reventony Roadster. Nazwa wzięła się od byka, który zabił sławnego ówcześnie torreadora w 1943 roku. Poza tym, słowo „Reventon” pełni również w języku hiszpańskim funkcję rzeczownika i oznacza „eksplozję”. Stylistyka pojazdu bazowała na najnowocześniejszym myśliwcu wielozadaniowym Lockheed Martin F-22 Raptor. Nadwozie zostało wykonane z laminatów z domieszką włókna węglowego. Ciasne wnętrze zostało wykończone dużą ilością alcantary i skóry, lecz można także znaleźć wiele elementów wykonanych z włókna węglowego oraz aluminium. Klapa zakrywająca jednostkę napędową została wykonana na kształt grzbietu wcześniej wspomnianego samolotu.

Konstrukcyjnie natomiast, Reventon opiera się na Lamborghini Murcielago LP640. Odziedziczył on po nim wzmocniony o 10 KM silnik 6.5 V12 generujący 650 KM (Roadster korzysta z 670-konnego silnika od Murcielago LP670-4 SV). Co ciekawe, felgi zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zasysały powietrze mające chłodzić hamulce. Mimo sporych rozmiarów, auto waży jedynie 1,6 tony, a do „setki” przyspiesza w zaledwie 3,4 sekundy i rozpędza się do 340 km/h. Moc kierowana jest na obie osie za pomocą 6-biegowej przekładni manualnej lub półautomatycznej E-Gear.

Produkcja Lamborghini Reventona zakończyła się w 2009 roku.

Lamborghini Reventon - generacje

Jak poprawnie jeździć po rondzie?

Lamborghini Reventon (2008 - 2008)

Lamborghini Reventon - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!