Lancia została wyprodukowana w 1994 roku na włoski rynek, z którego w 2000 r. trafiła do Wielkiej Brytanii, a w 2009 roku do garażu brytyjskiego piosenkarza i autora tekstów. Jay Kay wysłał samochód do specjalistów zajmujących się tą marką, którzy odbudowali uszkodzony silnik. Pomimo zainwestowania 8 tys. funtów w sam silnik Jay Kay postanowił rozstać się Deltą Interale. Samochód zostanie zlicytowany na aukcji Silverstone w dniach 20-30 lipca, a przewidywana cena ma sięgnąć 200 tys. zł.

Lancia Delta trafiła do produkcji w 1979 roku, ale model zasłynął z napędzanej na cztery koła wersji Integrale, która pozwoliła marce dopełnić wymogów homologacji rajdowej. Druga generacja z mocniejszymi silnikami pojawiła się w 1993 roku. Samochód brytyjskiego piosenkarza to Integrale Evo II, czyli najbardziej spektakularna pod względem wyglądu wersja. Poza ekstremalnie rozdętymi błotniakami wyróżnia się też regulowanym tylnym spoilerem.

Mieliśmy okazję jeździć właśnie taką wersją i zaskoczyła nas wyraźna tendencja do podsterowności na mokrej nawierzchni. Ale w latach 90. samochody z napędem na cztery koła miały właśnie taką charakterystykę. Integrale należąca do Kaya nie jest w idealnym stanie i ma zamontowane rajdowe pasy bezpieczeństwa.

Za wyborem tego egzemplarza przemawia nietuzinkowa historia oraz najbardziej atrakcyjna pod względem wyglądu wersja Evo II.