Wybierz samochód

Lancia Kappa

Lancia Kappa to samochód osobowy klasy średniej wyższej produkowany przez włoski koncern motoryzacyjny. Auto pojawiło się w salonach w 1994 roku i zastąpiło Themę przejmując pałeczkę flagowej limuzyny Lancii. W Polsce auto było szczególnie znane ze względu na używanie go przez jako limuzyny rządowej.

Lancia Kappa początkowo występowała jedynie jako 4-drzwiowy sedan, ale szybko (już od 1996 roku) do oferty weszło także 5-drzwiowe kombi (SW) a jeszcze rok później – eleganckie, 2-drzwiowe coupe, które było pierwszym od czasu Gammy i Bety coupe Lancii. O ile SW różnił się jedynie linią nadwozia i tyłem, coupe miało krótszy rozstaw osi, większy rozstaw tylnych kół, a szyby drzwi pozbawione zostały ramek. Mimo luksusowego charakteru, Kappa Coupe nie była zbyt popularna i wyprodukowano nieco ponad 3200 egzemplarzy.

Nadwozie zarówno SW jak i coupe zaprojektowane zostały przez Pininfarinę. Kappa w dużej mierze przypominała II generację kompaktowej Delty – również miała wąskie reflektory oraz szeroki grill. Mimo prostych linii i nieco zaokrąglonych kształtów, nadwozie Kappy prezentowało się bardzo elegancko. Obszerne i wygodne wnętrze mieściło 5 pasażerów, a bagażnik miał 525 litrów pojemności.

Początkowo pod maską można było znaleźć wolnossące jednostki 2.0 i 2.4 R5 oraz 3.0 V6. Generowały one kolejno 146, 175 oraz 205 KM. Rok po debiucie, do gamy dołączył 4-cylindrowy silnik 2.0 z turbosprężarką o mocy 205 KM, który po 3 latach zyskał 1 cylinder i dodatkowe 15 KM. W 1996 roku 146-konna jednostka 2.0 została wzmocniona do 155 KM.

Oprócz benzyniaków, w sprzedaży znalazły się także silniki o zapłonie samoczynnym – początkowo silnik R5 2.4 TD generował 124 KM, jednak został on zastąpiony przez jednostkę JTD i tej samej pojemności i mocy 136 KM. Napęd przenoszony był na przednie koła za pomocą 4-biegowej skrzyni automatycznej lub 5-stopniowej manualnej. W 2001 roku zakończono produkcję Lancii Kappy, a jej następcą został Thesis. Rywalami Lancii Kappa są m.in. Saab 9-5, Honda Legend oraz Peugeot 605.

Lancia Kappa - generacje

Lancia Kappa - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!