Wybierz samochód

Lancia Prisma

Lancia Prisma to samochód osobowy klasy średniej-niższej produkowany przez włoski koncern motoryzacyjny. Samochód pojawił się na rynku w 1983 roku jako następca modelu Trevi. W rzeczywistości Prisma była 4-drzwiową odmianą sedan, kompaktowej Lancii Delty.

Konstrukcyjnie Lancia Prisma bazuje na płycie podłogowej Fiata Ritmo, jednak Lancia zdecydowała się zastosować tylną oś własnej konstrukcji. Nadwozie Prismy było bardzo kanciaste i pozbawione jakichkolwiek obłych kształtów. W 1986 roku, wraz z Deltą, Prisma przeszła facelifting, który polegał na zmianie atrapy chłodnicy, wnętrza oraz wyboru felg. Dodatkowo, silnik 1.6 otrzymał elektroniczny wtrysk paliwa, dzięki czemu rozwijał 107 KM. Jego gaźnikowa wersja generowała najpierw 105, a potem 101 KM.

Oprócz tego w ofercie na początku była jednostka 1.3 o mocy 75 KM oraz 85-konny benzyniak 1.5. Topowym silnikiem była 2-litrowa jednostka generująca 115 KM. Z tym silnikiem oferowany był napęd na 4 koła, a od 1987 roku, zyskała oznaczenie Prisma Integrale. Jeśli chodzi o motory o zapłonie samoczynnym, Lancia oferowała wolnossący lub turbodoładowany silnik 1.9, który w pierwszym przypadku miał 65, a w drugim – 80 KM. Moc kierowana była na przednią oś (poza wersją 2.0 i.e. 4WD) za pośrednictwem 5-biegowej skrzyni ręcznej lub 3-biegowej przekładni automatycznej.

W 1989 roku zakończono produkcję Lancii Prismy, a jej następcą została Dedra.

Lancia Prisma - generacje

Samochód za 10 tys. zł z silnikiem benzynowym 1.6 - który będzie dobrym wyborem?

Lancia Prisma (1982 - 1989)

Lancia Prisma - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!