Foto: Auto Świat
Jaguar XF

W badaniu wzięło udział 15 tys. właścicieli samochodów. Przeprowadzono je od stycznia do marca 2014 roku. W sumie brano pod uwagę 109 modeli aut występujących na rynku brytyjskim. Warunkiem była sprzedaż co najmniej 4 tys. egzemplarzy danego modelu.

Lexus przez 11 lat okupował pierwszą pozycję w rankingu, ale w 2012 i w 2013 roku został zdetronizowany przez Jaguara. W 2014 odzyskał pierwsze miejsce, ale musi się nim dzielić z Jaguarem.

Klienci Lexusa i Jaguara podkreślali jakość swoich samochodów, wyjątkową obsługę w stacjach serwisowych, komfort, design, niezawodność, niskie koszty eksploatacji.

A jakie inne marki zostały wysoko ocenione przez brytyjskich kierowców?

Na 3. miejscu uplasowł się Mercedes, czwarte miejsce zajęła Skoda (bardzo popularna na Wyspach), piąte - Volkswagen, szóste - Honda, siódme - Volvo, 8 - Toyota, 9 - Kia (wespół z Mazdą).

Nieco zaskakujące są wyniki ocen dla poszczególnych modeli.

Na pierwszym miejscu brytyjscy kierowcy postawili VW Up!-a.

Foto: Auto Świat
VW UP!

Drugie miejsce zajął VW Golf Plus, trzecie - Skoda Yeti, czwarte - Mercedes klasy C, piąte - VW Scirocco, szóste - VW Tiguan, siódme - Lexus CT200h (model po raz pierwszy uwzględniony w badaniu). Siódme miejsce z Lexusem CT200h dzielą też Skoda Octavia i Volvo V70/C70. Na dziesiątym miejscu uplasował się Jaguar XF.

A jak wygląda lista najniżej ocenionych modeli?

Na miejscu setnym uplasował się Citroen C1,

Foto: Auto Świat
Citroen C1

na pozycji 101 - Ford Fusion, na 102 - Smart ForTwo, na 103 - Citroen C4, na 105 - Ford Ka, na 106 - BMW X1 (wespół z Citroenem C3), na 108 - Alfa Romeo MiTo, a listę zamyka na miejscu 109 Chevrolet Spark.