Wybierz samochód

Maserati 3200 GT

Maserati 3200 GT to sportowy samochód osobowy produkowany przez włoską markę. Auto zadebiutowało w 1998 roku jako następca modelu Shamal. Był to ostatni model Maserati wyposażony w jednostkę bi-turbo.

Maserati 3200 GT miało zgrabne, 2-drzwiowe nadwozie typu coupe, zaprojektowane przez studio stylistyczne Italdesign pod okiem Giorgetto Giugiaro. Charakterystycznym elementem były tylne lampy w kształcie bumerangu. Co ciekawe, m.in. one były powodem, dla którego 3200 GT nie zostało dopuszczone do sprzedaży w USA. Okres produkcji modelu 3200 GT pokrywało się z procesem przejęcia Maserati przez koncern Fiata i połączeniu go z Ferrari.

Pojazd był stosunkowo dobrze wyposażony – w podstawie klient otrzymywał m.in. automatyczną klimatyzację, elektrycznie regulowane i podgrzewane przednie siedzenia, ABS oraz ASR. Dodatkowo potencjalny kupiec miał możliwość indywidualnego wykończenia wnętrza wedle własnego życzenia. 3200 GT jest samochodem typu 2+2, jednak na tylnej kanapie wygodną pozycję mogą zająć jedynie dzieci.

Nowością w Maserati było zrezygnowanie z klasycznego połączenia przepustnicy z pedałem gazu – linka została zastąpione przez potencjometr co spowodowało, iż pedał gazu nie był mechanicznie połączony z przepustnicą. Do napędu, jak sama nazwa wskazuje, służył 3,2-litrowy silnik benzynowy V8 Bi-turbo generujący 370 KM, lub 368 KM w wersji z 4-biegową skrzynią automatyczną (3200 GTA). W pierwszym przypadku moc na tylne koła była przekazywana za pośrednictwem 6-biegowej przekładni manualnej. Dla lepszego rozłożenia masy, skrzynia biegów została umieszczona z tyłu (układ transaxle).

W 2001 roku, jako limitowaną wersję, Maserati wprowadził odmianę Assetto Corsa – auto nie miało co prawda mocniejszego silnika, ale Włosi zdecydowali się skupić na poprawie układu kierowniczego, zawieszenia (15 mm niższe) oraz hamulców. Dodatkowo pojazd wyposażany był w nowy wzór 18-calowych felg aluminiowych. W 2002 roku zakończono produkcję Maserati 3200 GT, a jego następcą został model Coupe.

Maserati 3200 GT - generacje

Maserati 3200 GT - powiązane artykuły