Wybierz samochód

Maserati MC12

Ikona samochodu

Maserati MC12 to supersamochód produkowany przez włoskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne. Auto pojawiło się w 2004 roku, choć projekt ruszył tuż po tym, jak Fiat przejął Maserati i wcielił je do Ferrari (koniec lat 90.). Początkowo powstało tylko 30 egzemplarzy (z czego 25 przeznaczono do użytku prywatnego), po czym w kolejnym roku fabrykę opuściło 25 sztuk.

Projekt powstał z powodu chęci powrotu marki Maserati do świata wyścigów. Otrzymanie homologacji było równoznaczne z koniecznością zbudowania min. 25 sztuk aut, przeznaczonych do poruszania się po drogach publicznych. Konstrukcyjnie pojazd w dużej mierze bazuje na Ferrari Enzo – przejął od niego niektóre elementy podwozia, nieco zmodyfikowany silnik i skrzynię biegów, którą nazwano Maserati Cambiocorsa. Auto w fazie projektu było oznaczone jako MCC (Maserati Corse Mocpetizione), natomiast drogowa wersja – MCS. W późniejszym czasie, MCS zostało zmienione na MC12.

2-drzwiowe nadwozie było imponujące nie tylko ze względu na swoje rozmiary. Przy jego projektowaniu brał udział m.in. Giorgetto Giugiaro. MC12 było bardzo szerokie i długie, przez co było krytykowane ze względu na trudności w sprawnym poruszaniu się po ulicach. Co ciekawe, MC12 było w rzeczywistości autem typu targa, jednak po zdjęciu panelu dachowego, trzeba go było zostawić w domu ze względu na brak bagażnika. Kolejnym czynnikiem utrudniającym codzienne użytkowanie było brak tylnej szyby.

Tuż za fotelami umieszczono jednostkę napędową, spiętą ze skrzynią biegów, dzięki czemu uzyskano dobre rozłożenie masy oraz nisko położony środek ciężkości. Wnętrze, choć nie spartańskie, zostało wykończone tworzywem sztucznym z domieszką włókna węglowego. W wyposażeniu, brakowało jednak m.in. radia. Bardzo charakterystycznym elementem był ogromny tylny spojler, który rozpościerał się na całej szerokości pojazdu (2 metry!).

Maserati MC12 dostępne było jedynie w jednym, niebiesko-białym malowaniu. Miał być to hołd dla barw wyścigowego teamu America Camoradi. Do napędu służył wolnossący 6-litrowy silnik benzynowy V12 generujący 632 KM. Moc kierowana była na tylną oś za pośrednictwem sekwencyjnej skrzyni o 6 przełożeniach. Produkcja Maserati MC12 zakończyła się w 2005 roku.

Maserati MC12 - generacje

Ikona samochodu

Maserati MC12 (2004 - 2005)

Maserati MC12 - powiązane artykuły