Klasa B weszła do sprzedaży w 2005 roku. Był to drugi kompaktowy model - po klasie A - sztutgartckiej firmy. Nietypowe są w nim: przedni napęd oraz „kanapkowa" struktura podwozia. W momencie kolizji silnik przemieszcza się pod podłogą, nie zagrażając kierowcy i pasażerom.

Klasa B w Polsce nie zdobyła popularności. W Niemczech jest chętnie kupowanym autem, także do flot. W 2013 roku klasa B Mercedesa zdobyła tytuł firmowego auta roku.

Najpopularniejsze wersje to model B180 z silnikiem benzynowym lub Diesla. Stanowią one 60 proc. wszystkich sprzedanych egzemplarzy klasy B.

Najmocniejsza seryjnie produkowana wersja klasy B to B200 z silnikiem benzynowym turbodoładowanym o mocy 193 KM. Firma AMG przygotowała niedawno prototyp B 55 AMG z potężnym 5,5-litrowym silnikiem o mocy 387 KM.

W 2014 roku pojawią się dwa modele klasy B z napędem alternatywnym. W lutym pojawi się model B200 Natural Gas Drive z silnikiem zasilanym gazem ziemnym, a pod koniec 2014 roku zadebiutuje w Europie klasa B z napędem elektrycznym. Mercedes zapewnia, że będzie to w pełni funkcjonalne auto o zasięgu 200 km, zdolne pomieścić 5 pasażerów.