Wybierz samochód

Mitsubishi Cordia

Mitsubishi Cordia to kompaktowy samochód osobowy klasy średniej-niższej produkowany przez japoński koncern motoryzacyjny. Auto pojawiło się w 1982 roku jako następca modelu Celeste. Nazwa pochodziła od połączenia słów „cordorite” (kordieryt) oraz „diamond” (diament, który był jednocześnie w logu marki).

Mitsubishi Cordia występował jedynie jako 3-drzwiowy hatchback. Konstrukcyjnie auto opierało się na 4-drzwiowym sedanie Tredia, który przez kilka lat próbował plasować się nieco wyżej od ówczesnego Lacera. Nadwozie Cordii charakteryzowało się 3-częściową atrapą chłodnicy, sporych rozmiarów maską oraz nieco za słupkiem B łagodnie opadającą linią dachu. Co ciekawe, od 1983 roku dostępny był także napęd na 4 koła.

Do napędu użyto wyłącznie benzynowych jednostek o pojemności 1.4 (68 KM), 1.6 (75 lub 114/116 KM w wersji turbodoładowanej), 1.8 (90 lub 135 KM z turbo) oraz 2.0 (110 KM). W zależności od rynku oraz silnika, do wyboru były skrzynie manualne o 4 lub 5 przełożeniach oraz 3- lub 4-stopniowe „automaty”.

W 1990 roku zakończono produkcję Mitsubishi Cordia, a jej następcą został Eclipse. Wraz z Tredią i Starionem, Cordia była jednym z pierwszych modeli Mitsubishi sprzedawanym na rynku północnoamerykańskim bez pomocy Chryslera (wcześniej japońskie auta zazwyczaj występowały tam pod logiem amerykańskiego koncernu).

Mitsubishi Cordia - generacje

Auto elektryczne czy hybrydowe? Sprawdzamy wady i zalety wybranych napędów

Mitsubishi Cordia (1982 - 1990)

Mitsubishi Cordia - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!