Wybierz samochód

Mitsubishi Diamante

Mitsubishi Diamante to samochód osobowy klasy średniej wyższej, produkowany przez japoński koncern motoryzacyjny. Auto pojawiło się w 1990 roku jako następca modelu Sapporo. W przeciwieństwie jednak do poprzednika, Diamante  występowała jako 4-drzwiowy sedan oraz 5-drzwiowe kombi SW (od 1993 r.).

Japończycy przewidzieli nazwę Diamante na rynek rodzimy oraz północnoamerykański, natomiast na Starym Kontynencie auto znane było jako Sigma. Konstrukcyjnie Diamante oparta jest na modelu Galant. Również pod względem stylistycznym do niego nawiązuje - co ciekawe, ma w sobie bryłę 6. Generacji, oraz niektóre zarysy elementów (przedni pas oraz tylne światła) z nowszej, 7. Generacji, która pojawiła się dopiero w 1993 roku. Za dopłatą (lub w standardzie w najwyższej wersji wyposażeniowej) dostępne były takie rzeczy jak układ 4 kół skrętnych (4WS), 4-biegowa automatyczna skrzynia biegów czy elektronicznie sterowane zawieszenie.

Do napędu służyły wyłącznie benzynowe jednostki V6. Najmniejsza miała 2 litry pojemności i generowała 125 KM. Większa, 3-litrowa jednostka rozwijała 177 lub 205 KM. Moc kierowana była na przednią lub obie osie.

W 1995 roku pojawiła się II generacja Mitsubishi Diamante. Mimo iż rozstaw osi nie zmienił się, to druga odsłona Diamante była aż o 10 cm dłuższa od poprzednika. Dzięki temu udało się wygospodarować jeszcze więcej przestrzeni wewnątrz auta. Podobnie jak poprzednik, Diamante występował zarówno jako 4-drzwiowy sedan, jak i 5-drzwiowe kombi. Co ciekawe, nie prowadzono równoległej produkcji II generacji Sigmy, bowiem zainteresowanie jej I generacją było na tyle małe, iż Japończycy zdecydowali się nie kontynuować jej sprzedaży w Europie.

W 2003 roku przeprowadzono lifting, który przyniósł nie tylko znaczne odświeżenie nadwozia, lecz także modernizacje wewnątrz auta. II generacja Mitsubishi Diamante wyposażona była w silniki benzynowe V6 o pojemności 2.5 oraz 3.5 litra, które generowały kolejno 175 i 210 KM. Nowością była 3-litrowa jednostka V6 GDI generująca 240 KM. Moc kierowana była na przednie lub wszystkie koła za pomocą 5-biegowej skrzyni ręcznej lub 4-stopniowej automatycznej.

W 2005 roku zakończono produkcję Mitsubishi Diamante.

Mitsubishi Diamante - generacje

Warsaw Motor Show 2019 coraz bliżej

Mitsubishi Diamante I (1990 - 1996)

Warsaw Motor Show 2019 coraz bliżej

Mitsubishi Diamante II (1995 - 2005)

Mitsubishi Diamante - powiązane artykuły

Pokaż więcej