Wybierz samochód

Mitsubishi Endeavor

Mitsubishi Endeavor to duży samochód sportowo-użytkowy produkowany przez japoński koncern motoryzacyjny w Normal w Illinois. Auto zadebiutowało na targach w Detroit w 2002 roku i miało zastąpić model Challenger. Był to pierwszy samochód Mitsubishi z „Project America”, który zakładał stworzenie gamy modelowej przeznaczonej wyłącznie na rynek północnoamerykański. Auto plasowało się nad modelem Outlander.

5-drzwiowe nadwozie Endeavor charakteryzowało się wystającymi błotnikami, oraz wybrzuszeniem łączącym przedni i tylny błotnik. Z przodu charakterystyczna była atrapa chłodnicy „przecięta” pośrodku sporej wielkości logiem marki. Mimo masywnego i terenowego wyglądu, Endeavor bardziej przypominała amerykański „miejski” samochód. Platforma na której model został zbudowany, służyła też za podstawę takich modeli jak Eclipse, Galant czy 380.

Podstawowa wersja miała napęd na przednią oś, jednak dostępny był także napęd na 4 koła. Mimo sporych rozmiarów nadwozia, wnętrze pomieści „tylko” 5 pasażerów, jednak nie powinni oni narzekać na brak miejsca. Klapa bagażnika miała możliwość otwarcia samej szyby. W 2006 roku przeprowadzono pierwszy face lifting – zmianie uległ pas przedni, nieco przeprojektowano dolną partię tylnego zderzaka i klapy bagażnika, a także wnętrze.

Już 3 lata później dokonano kolejnego odświeżenia. Tym razem również na warsztat wzięto pas tylny, choć i przód został zmodernizowany, lecz w mniejszym stopniu niż miało to miejsce podczas pierwszego liftingu. Do napędu służyła 3,8-litrowa jednostka benzynowa V6 generująca 218, a od 2005 roku – 228 KM. Moc przekazywana była za pośrednictwem 4-biegowej przekładni automatycznej.

W 2011 roku zakończono produkcję Mitsubishi Endeavor, a jego następcą została II generacja modelu Challenger. Rywalami Endeavor byli m.in. Honda Pilot oraz Toyota Highlander.

Mitsubishi Endeavor - generacje

Mitsubishi Endeavor - powiązane artykuły