Wybierz samochód

Mitsubishi Pajero Sport

Ikona samochodu

Mitsubishi Pajero Sport to samochód terenowy produkowany przez japońską markę, znany na innych rynkach również pod nazwami Shogun Sport, Montero Sport, Challenger czy Nativa.

I generacja (K90) tego auto pojawiła się na rynku w 1996 roku, ale wbrew pozorom, nie jest to wcale usportowiona wersja Pajero. Samochód był bowiem zbliżony konstrukcyjnie do pick-upa L200. Pajero Sport łączy w sobie zamkniętą przestrzeń Pajero i umiejętności terenowe L200, bowiem w przeciwieństwie do Pajero, auto zostało zbudowane na ramie.

Do napędu tej terenówki posłużyły jeden benzyniak – 3-litrowa V6-ka o mocy 177 KM oraz jeden turbodiesel o pojemności 2,5 litra i mocy 99, 115 lub 133 KM (ostatnie dwa pojawiły się dopiero w 2002 i 2003 roku). W 2000 roku przeprowadzono niewielki facelifting.

Produkcja pierwszej odsłony trwała aż do 2008 roku, kiedy to na rynku pojawiła się II generacja Pajero Sport (KHo). Ta również została zbudowana na ramie, z której korzysta L200, a dodatkowo stylistyka przodu również była bardzo zbliżona do japońskiego pick-upa. Wnętrze jest bardzo przestronne i Mitsubishi oferuje auto w 2 konfiguracjach – 5- i 7-osobowej.

Sport wyposażony w napęd na 4 koła, korzysta z systemu Super-Select AWD zaczerpniętego ze zwykłego Pajero, który pozwala wybierać pomiędzy jazdą z napędem na tylną lub obydwie osie, dzięki centralnemu mechanizmowi różnicowemu.

Do napędu służy jeden,3,5-litrowy benzyniak V6 o mocy 222 KM lub jeden z 2 diesli – 2,5-litrowy rozwija 178 KM. Większy ma 3,2 litra pojemności. Jeśli chodzi o skrzynie przekładniowe, dostępna była zarówno skrzynia manualna jak i automatyczna, obie o 5 przełożeniach. Seryjnie Pajero Sport było wyposażone w blokadę tylnego i centralnego dyferencjału.

Zdolności terenowe tego auta są naprawdę przyzwoite, auto odznacza się kątem natarcia 36 stopni i kątem zejścia równym 25 stopni. Imponująca z jest także przestrzeń bagażowa, która pomieści aż 714 litrów bagażu.

W 2015 roku zadebiutowała III generacja Pajero Sport. Stylistyka auta znacznie odbiega od poprzedników. Z przodu mamy zintegrowane reflektory z wąskim grillem, a dodatkowo srebrne wstawki wijące się aż do krawędzi zderzaka niczym wąż, ustawiają się w kształt przypominający szczęki skorpiona. Z tyłu w oczy wpada fantazyjny kształt świateł – ciągną się pionowo wzdłuż dolnej części klapy aby w jej połowie utworzyć coś na kształt strzałki.

Konstrukcyjnie auto bazuje na 5. generacji L200 i wciąż jest zbudowana na ramie i wyposażona w napęd na 4 koła. Mocy dostarcza 3-litrowy benzyniak V6, generujący 209 KM za pośrednictwem 8-stopniowego automatu.

Mitsubishi Pajero Sport - generacje

Ikona samochodu

Mitsubishi Pajero Sport I (1996 - 2008)

Ikona samochodu

Mitsubishi Pajero Sport II (2008 - 2015)

Ikona samochodu

Mitsubishi Pajero Sport III (2015 - )

Mitsubishi Pajero Sport - powiązane artykuły

Katalog Samochodów Auto Świat