Wybierz samochód

Nissan Atleon

Nissan Atleon to największa oferowana przez Nissana lekka ciężarówka. Pojazd pojawił się w 1997 roku jako następca modelu L/M Serie, który wcześniej produkowany był także pod nazwą Ebro.

Atleon sprzedawany był tylko na europejskim rynku i występował również jako ECO-T. Auto oferowane było jako podwozie do zabudowy lub z zamkniętą oraz otwartą skrzynią ładunkową. „Najlższejsza” odmiana Atleon miała dopuszczalną masę całkowitą wynoszącą 3,5 tony, dzięki czemu mogła być prowadzona przez osobę z prawem jazdy kategorii B. Z kolei maksymalna dopuszczalna masa całkowita „najtwardszego” wariantu wynosiła aż 8 ton! Do napędu stosowano 4-cylindrowe silniki wysokoprężne o pojemności 3 lub 4 litrów generujące kolejno 108 lub 137 KM.

W 2000 roku pojawiła się II generacja Nissana Atleon. Wtedy też ujednolicono nazwy pojazdu na wszystkich rynkach. Produkcja lekkiej ciężarówki odbywała się w Hiszpanii w oddziale Nissan Motor Iberica. Kabina została znacznie unowocześniona i przystosowana do przyjętych standardów. W 2006 roku przeprowadzono face lifting, który upodobnił design kabiny do mniejszego Cabstara. Podobnie jak w poprzedniku, również druga odsłona była oferowana w odmianie umożliwiającej kierowanie jej osobie z prawem jazdy kategorii B, jednak maksymalna dopuszczalna masa całkowita została zwiększona do 15 ton.

Przed liftingiem oferowano turbodiesle o pojemności 3, 4 oraz 6 litrów (pierwsze 2 były jednostkami 4-cylindrowymi, a ostatnia – 6-cylindrowa). Rozwijały one kolejno 110, 139 oraz 162 lub 209 KM. Wraz z liftingiem zostały one zastąpione przez nowocześniejsze silniki z wtryskiem Common Rail o pojemności 3 oraz 4,5 litra, które rozwijały odpowiednio 150 i 185 KM. Moc przenoszona była przez 6-biegową przekładnię manualną. W 2013 roku zakończono produkcję Nissana Atleona, a jego następcą został NT500.

Nissan Atleon - generacje

Rondo wielopasmowe: jak przejechać bezpiecznie?

Nissan Atleon I (1997 - 2000)

Nissan Atleon - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!