Zapewne nie przez przypadek na miejsce premiery miejskiego Smarta wybrano Berlin. Na ulicach stolicy Niemiec można spotkać wiele aut miejskich, a w tym znaczą część stanowią auta z napędem elektrycznym. Jednak Smart od wielu lat jest synonimem  małego auta miejskiego, które można zaparkować praktycznie wszędzie.

Nowy Smart, który jest efektem współpracy Mercedesa i Renault, nadal będzie oferowany w dwóch podstawowych wersjach – dla dwóch lub czterech pasażerów. W przypadku Smarta Fortwo konstruktorom udało się zachować jego długość

Nowy Smart Fortwo ustanawia nowy standard i potrafi zawrócić na 6,95 m (pomiędzy krawężnikami) i 7,30 m (od ściany do ściany), to sprawia, że ​​manewry tym autem są bardzo łatwe. Natomiast wersja Forfour potrzebuje odpowiednio - 8,65 m (pomiędzy krawężnikami) i 8,95 m (od ściany do ściany).

Do napędu przewidziano silniki o pojemności skokowej 898 cm3 i 999 cm3, które będą współpracować z pięciobiegową przekładnią manualną i dwusprzęgłową automatyczną Twinamic.

Obie wersje nadwozia dostępne będą w trzech opcjach wyposażenia – , a także 40 możliwych wariantach kolorystycznej konfiguracji wnętrza. W ofercie znajdzie się bogate wyposażenie standardowe z nowoczesnymi systemami zapewniającymi najwyższy stopień bezpieczeństwa.

Nowy Smart Fortwo produkowany będzie we francuskim Hambach, a Smart Forfour w słoweńskim Nowym Meste, wraz z najnowszą generacją Renault Twingo. Zakład Renault będzie produkował Smarta Forfour. Wkrótce najnowsze wersja Smarta będą dostępne w 46 krajach, gdzie marka ma swoje przedstawicielstwa.

Podstawowe wymiary:

  Smart Fortwo Smart Forfour
Długość (m) 2.69 3.49
Szerokość (m) 1.66 1.66
Wysokość (m) 1.55 1.55
Rozstaw osi (mm) 1.873 2.494
Średnica zawracania (pomiędzy krawężnikami) (m) 6.95 8.65
Średnica zawracania (od ściany do ściany) (m) 7.30 8.95
Pojemność bagażnika (za przednimi siedzeniami) (l) 260 730
Pojemność bagażnika (do linii dachu) (l) 350 975
Pojemność bagażnika (za tylnym siedzeniem) (l) - 185
Pojemność bagażnika za tylnym siedzeniem (do linii dachu) (l) - 255