Jesteśmy pierwszym w Polsce pismem motoryzacyjnym, które oferuje swoje treści w wersji na iPady i tablety z systemem Android. Zapraszamy Czytelników do Auto Świata w tej formie. Czytelnikom oferujemy tam więcej treści, niepowtarzalne ilustracje i multimedialne prezentacje testowanych samochodów.

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, w skrócie CEPiK, to państwowa instytucja działająca już od kilku dobrych lat. Gromadzi dane o samochodach i ich właścicielach. Nie do końca jednak wiadomo, jakie to są dane i komu służą. Do ewidencji wpisu- je się np. wszystkie nowo zarejestrowane auta, ale nie zawsze wyrzuca ze statystyk te, które poszły na złom. Podobno ok. 4-5 mln samochodów figuruje w bazie, mimo że od dawna nie ma ich na drogach. Od początku roku podczas kontroli technicznej pojazdów ma być rejestrowany ich przebieg.

Stacje przedłużające ważność dowodów rejestracyjnych powinny przekazywać stan licznika do CEPiK-u. Okazuje się, że nie zawsze to obowiązuje, chociaż mogłoby ukrócić nagminne przekręcanie liczników. CEPiK powinien służyć Polakom, bo do tego został powołany. Podobne instytucje w innych krajach pomagają obywatelom i udostępniają historię pojazdu, który np. ktoś chce kupić.

Mało tego – Polacy również mogą sprawdzić w internecie historię auta np. z Danii, Szwecji czy USA. Piszemy o tym na stronach 32-34. Nasz CEPiK służy policji oraz służbom drogowym i celnym, ale na pewno nie kierowcom. Zatem w zasadzie po co ta instytucja jest?

W najnowszym numerze 6/2014 tygodnika Auto Świat przeczytamy m.in.

nowości – Audi TT, Mini i Volkswagen Golf R, testy – Skoda Yeti kontra Hyundai ix35, Mitsubishi ASX i VW Tiguan, luksusowa limuzyna Audi A8, Dacia Logan MCV i wielozadaniowy Citroen Berlingo.

W poradach dowiemy się o zimowych okazjach w warsztatach, poznamy sposoby na auto z przekręconym licznikiem, a także dowiemy się co oznaczają poszczególne lampki w kokpicie.

Kolejny odcinek alfabetycznego przeglądu marek. Tym razem auta na literę M, czyli ryzykowne Mazdy, Mercedesy i Mini. Publikujemy także najnowszy raport usterkowości samochodów.

Zapraszamy do lektury!

Foto: Auto Świat
Auto Świat 6/2014 już w kioskach i na tabletach