Sportowe osiągi idą w parze z oszczędnością i ekologią – Focus ST z 2-litrowym dieslem TDCi pod maską spala średnio tylko 4,4 litra oleju napędowego na 100 km.

Focus ST zanim pojawi się w salonach – ten moment planowany jest na początek 2015 roku – pokazany został pod koniec czerwca na słynnym Festiwal of Speed w Goodwood pod Londynem.

Mocny, 2-litrowy silnik Diesla w nowym Focusie ST maksymalną moc 185 KM rozwija przy 3500 obr./min. W tym przypadku ważniejszy jest jednak maksymalny moment obrotowy – wynosi on aż 400 Nm i jest dostępny od 2000 do 2750 obr./min.

Oznacza to, że nowy silnik Diesla w Focusie ST jest nie tylko mocny, ale bardzo elastyczny, kierowcy sportowi mówią, że bierze już od dołu (od niskich obrotów). Taka charakterystyka ważna jest szczególnie podczas wyprzedzania – aby gwałtownie przyspieszyć nie trzeba redukować biegu na niższy.

Dla tradycjonalistów Ford przygotował Focusa ST z silnikiem benzynowym – 2-litrowa jednostka EcoBoost rozwija 250 KM, pozwala osiągnąć 248 km/h, a „setkę" już po 6,5 sekundy.

Średnie zużycie paliwa w jednostce benzynowej wynosi – wg danych Forda – 6,8 l/100 km.

Jednostka benzynowa ma turbosprężarkę, w motorze zastosowano zmienne fazy rozrządu. Moc maksymalną osiąga przy 5500 obr./min., a maksymalny moment obrotowy dostępny jest od 2000 do 4500 obr/min.

Podobnie jak w przypadku diesla, również benzyniak Forda jest bardzo dynamiczny i elastyczny.

Focus ST w obu wersjach silnikowych wyposażany jest w 6-stopniową skrzynię manualną.

Wersja ST Focusa ma na desce rozdzielczej 3 dodatkowe wskaźniki przydatne w aucie o sportowych ambicjach: wskaźnik ciśnienia doładowania, temperatury oleju oraz ciśnienia oleju.

Kierownica Focusa St jest spłaszczona u dołu, a fotele dostarczyła firma Recaro. Tapicerka może być częściowo skórzana lub w całości wykoana z czarnej skóry.

Ford zapewnia, że w Focusie ST zamontował wszelkie systemy bezpieczeństwa i układy wspomagające kierowcę.

Focus ST pojawi się w salonach Forda na początku 2015 roku, ale zamówienia przyjmowane będą już od jesieni 2014 r. Cena – na razie nieznana.