Wybierz samochód

Plymouth Prowler

Ikona samochodu

Plymouth Prowler to sportowy samochód osobowy należący do segmentu G. Auto pojawiło się na rynku w 1997 roku. Co ciekawe, w 1998 roku zatrzymano produkcję, aby w 1999 znów ją wznowić.

Plymoutha Prowler można określić hipsterem lat 90. Koncern Chryslera stworzył retro samochód wzorowany na słynnych hot-rodach z I połowy XX wieku już w 1993 roku, bo wtedy pokazano pierwszy prototyp Prowlera, a przecież moda na produkcję retro aut wzorowanych na legendarnych modelach marek przyszła dopiero w I dekadzie XXI wieku. Prowler wyglądał kosmicznie. 2-drzwiowy roadster miał miękki składany dach, kadłubowaty kształt karoserii oraz charakterystyczne „wąsy” z przodu i z tyłu pojazdu, pełniące przede wszystkim rolę zderzaków. Nietuzinkowe było także rozwiązanie kół – z przodu zastosowano 17-calowe felgi, podczas gdy na tylną oś trafiły 20-calowe obręcze.

Ojcami tego pojazdu byli designerzy z pasadeńskiego Art. Center College od Design. 2-osobwe wnętrze było stosunkowo ciasne jak na amerykańskie warunki, a dodatkowo jego wykończenie nie było najlepsze. Co ciekawe, Plymouth Prowler nie miał bagażnika, jednak za dodatkową opłatą (5000 $) można było zakupić przyczepkę służącą za bagażnik. Konstrukcyjnie samochód bazuje na płycie podłogowej PR i jest pierwszym tylnonapędowym Plymouthem od czasów Gran Fury.

Do napędu służyła 3,5-litrowa jednostka benzynowa V6 generująca początkowo 214, a od 1999 roku 253 KM. Moc kierowana była na tylną oś za pośrednictwem 4-biegowego „automatu”. Dzięki umieszczeniu skrzynie biegów przy tylnej osi (układ transaxle) amerykańskim inżynierom udało się uzyskać korzystny rozkład masy, który powodował iż Prowler prowadził się całkiem nieźle jak na amerykańskie auto.

W 2002 roku zakończono produkcję Plymoutha Prowler. Wydawać by się mogło, że tak zwariowany i nietypowy projekt zupełnie się nie przyjmie, jednak rzeczywistość była nieco inna. Prowler sprzedawał się całkiem dobrze, był dostępny w sumie w 12 różnych kolorach (z czego jednym z najpopularniejszych był… fioletowy), a w sumie fabrykę opuściło nieco ponad 8500 Prowlerów. Chrysler nie przewidział jego następcy.

Plymouth Prowler - generacje

Plymouth Prowler (1997&nbsp-&nbsp1999)

Plymouth Prowler (1997 - 1999)

Plymouth Prowler - powiązane artykuły