Niezależna organizacja European Transport Safety Council opublikowała najnowsze dane dotyczące ruchu drogowego w krajach Unii Europejskiej i Szwajcarii. W porównaniu z 2001 rokiem liczba ofiar wypadków drogowych zmalała o ponad połowę.

Jak podkreślono, bezpośrednio przyczyniło się do tego wiele istotnych czynników. Produkowane są bezpieczniejsze auta z najnowocześniejszymi systemami.

Największą poprawę bezpieczeństwa na drogach w ciągu ostatnich 11 lat odnotowano w Hiszpanii i na Łotwie, gdzie odnotowano o 66 proc. mniej wypadków, w których zginęli ludzie.

Niechlubnym liderem tych statystyk wciąż pozostaje Polska, gdzie statystycznie 11 ofiar śmiertelnych przypada na milion przejechanych kilometrów. Dla porównania w Wielkiej Brytanii, Holandii czy Szwajcarii, notuje się dwie ofiary śmiertelne na każdy milion kilometrów.

Na polskich drogach podczas pierwszego majowego weekendu (od środy do soboty) 23 osoby zginęły, a 385 zostało rannych w 308 wypadkach. W tym samym okresie policjanci zatrzymali też 1267 pijanych kierowców.