Praktycznie wszystkie większe miasta mają już płatne strefy parkowania w ścisłym centrum – strefy z roku na rok się rozrastają, a ceny rosną. W Warszawie cały dzień postoju w płatnej strefie parkowania kosztuje 31,80 zł, w Poznaniu, w najdroższej czerwonej strefie – podobnie. Jeśli policzymy wszystkie płatne dni, w ciągu miesiące zbierze się pokaźna sumka, zdecydowanie wyższa niż miesięczny abonament na parkingu strzeżonym!

Można jednak uniknąć tak wysokich opłat, wystarczy wykupić miesięczny lub roczny abonament. Niestety, w wielu miastach to przywilej dla wybranych, a dokładniej – dla mieszkańców stref płatnego parkowania.

Co prawda są także abonamenty ogólnie dostępne, ale w tym przypadku tanio już nie będzie, dla przykładu w Poznaniu, w zależności od strefy, za miesięczny abonament trzeba zapłacić od 200 do 1000 zł!

Znacznie mniej płacą mieszkańcy stref płatnego parkowania, ale jest jeden warunek. Otóż tzw. abonament mieszkańca przysługuje wyłącznie osobom zameldowanym na pobyt stały i czasowy. W tym przypadku opłaty zwykle są dość symboliczne i zamykają się kwotą 30-120 zł rocznie. Mniej płacą tylko osoby niepełnosprawne z kartą parkingową inwalidy.

Sprawdziliśmy dla was, jak się wyrabia i ile kosztuje abonament dla mieszkańców w kilku dużych miastach.