• Rozgrzany sprzęt może funkcjonować wyraźnie wolniej, zawieszać się, a finalnie po prostu przestanie działać
 • Wiele produktów zawiera zabezpieczenie termiczne, co oznacza, że w pierwszej kolejności zostanie automatycznie odłączone ładowanie baterii
 • W trakcie jazdy w upalne dni lepiej nie trzymać telefonu czy nawigacji w uchwycie przyczepionym do szyby

Im cieplej, tym gorzej. Wiele popularnych urządzeń elektronicznych (telefony, tablety, nawigacja, kamery, itp.), z jakich korzystamy w samochodzie, nie jest przygotowanych do pracy w wysokich temperaturach. W najlepszym wypadku sprzęt może funkcjonować wyraźnie wolniej, zawieszać się, a finalnie po prostu przestanie działać. W najgorszym wypadku narażamy się na uszkodzenie wyświetlacza, baterii lub nawet na ryzyko pożaru!

Na pierwsze objawy przegrzania nie trzeba będzie długo czekać. Wiele produktów zawiera zabezpieczenie termiczne, co oznacza, że w pierwszej kolejności zostanie automatycznie odłączone ładowanie baterii, co może nastąpić już po kilkunastu minutach jazdy. Następnie ekran będzie stopniowo przygasać (jasność będzie zmniejszana), aż sprzęt się wyłączy. Jeśli urządzenie będzie już na tyle gorące, że trudno je utrzymać w dłoni, nie należy próbować go uruchamiać! Jedyne, co pozostaje, to poczekać aż ostygnie.

Oczywiście podczas upałów można bezpiecznie korzystać z elektroniki. By zmniejszyć ryzyko przegrzania, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na miejsce montażu. W trakcie jazdy w upalne dni lepiej nie trzymać telefonu czy nawigacji w uchwycie przyczepionym do szyby. Silne słońce może bowiem szybko znacząco rozgrzać nasz sprzęt. Duży wpływ na nagrzewanie ma także podłączenie do ładowarki samochodowej oraz uruchomienie w telefonie bardziej wymagających programów, takich jak np. nawigacja czy ostrzegacz. Pamiętajmy, że telefony nagrzewają się także podczas ładowania bezprzewodowego!

Jeśli to możliwe naładujmy urządzenie wcześniej (np. w domu czy w biurze). Na czas podróży lepiej wykorzystać zaś uchwyt na kratce wentylacyjnej lub w pobliżu (możemy co najwyżej nieco ograniczyć strumień chłodnego powietrza skierowanego na sprzęt). Po zakończonej podróży nie pozostawiajmy telefonu czy nawigacji w samochodzie, który na nieosłoniętym parkingu szybko się nagrzeje. Lepiej także zdemontować wideorejestrator, by uniknąć wystawiania obudowy czy obiektywu na silne słońce. Jeśli kamerę trudno będzie zdjąć to wówczas warto skorzystać z tradycyjnej osłony na przednią szybę.

Jak zadbać o sprzęt w aucie?

 1. Podczas upałów unikaj trzymania telefonu czy nawigacji przy szybie
 2. Nie wystawiaj ekranu na bezpośrednie oświetlenie promieniami słońca
 3. Jeśli to możliwe umieść sprzęt niżej i bliżej kratek wentylacyjnych
 4. W telefonie należy wyłączyć wszystkie niepotrzebne programy pracujące w tle
 5. W miarę możliwości lepiej użyć jednego programu łączącego nawigację z ostrzegaczem niż dwóch naraz, by zmniejszyć obciążenie telefonu
 6. Najbezpieczniej korzystać z oryginalnych ładowarek i przewodów dostarczonych wraz ze sprzętem
 7. Uwaga: ładowanie bezprzewodowe także wpływa na wyraźne zwiększenie temperatury urządzenia!
 8. Nie postawiaj telefonu, nawigacji czy kamery w zaparkowanym samochodzie wystawionym na silne działanie słońca
 9.  Jeśli rozgrzany sprzęt przestanie działać to lepiej zostawić go do ostygnięcia i dopiero wówczas ponownie uruchomić.
 10. W przypadku gdy bateria wyraźnie napęcznieje (spuchnie) nie należy włączać urządzenia, tylko oddać je do serwisu