• Transport choinki, chociaż często jest problematyczny, powinien zawsze odbywać się zgodnie z przepisami ruchu drogowego
  • Niefrasobliwi kierowcy, którzy źle zabezpieczą drzewko, mogą otrzymać mandaty na łączną sumę do 800 zł
  • Policja podpowiada, że jeśli nie uda się spełnić wszystkich wymogów dotyczących takiego transportu, lepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy transportowej, niż stanąć przed koniecznością zapłaty mandatu i stworzyć źródła zagrożenia na drodze
  • Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onetu

O ile transport małej choinki nie wydaje się problemem, tak osoby, które chciałyby powitać w swych domach duże i rozłożyste drzewko, mogą mierzyć się ze sporym logistycznym wyzwaniem. Policja postanowiła wyjść naprzeciw kierowcom i opublikowała na swej stronie informacje, które pozwolą w bezpieczny sposób zabezpieczyć drzewko i... uniknąć potencjalnych mandatów. Jak się okazuje, niefrasobliwi kierowcy, którzy w niewłaściwy sposób zabezpieczą choinkę, mogą liczyć się z mandatami na łączną kwotę 800 zł.

Czytaj także: Czy wiesz jak się zachować, kiedy ruchem kieruje policjant?

Najlepiej do transportu choinek sprawdzą się samochody o nadwoziu typu furgon, w których w większości przypadków kabina kierowcy jest oddzielona od przestrzeni ładunkowej. Dobrą alternatywą może być również transportowanie okazałego drzewka w przyczepie podpinanej do samochodu. Zgodnie z przepisami nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by przewozić je wewnątrz pojazdu lub na jego dachu, jednak w takim przypadku należy pamiętać o kilku bardzo ważnych przepisach ruchu drogowego.

Jak zabezpieczyć choinkę w transporcie samochodem?

Choinka, podobnie, jak inne ładunki, musi być zabezpieczona tak, by nie przemieszczała się, nie utrudniała kierowania samochodem, nie ograniczała widoczności drogi, nie zastawiała tablic rejestracyjnych i nie zastawiała tak świateł, jak i urządzeń sygnalizacyjnych.

Resztę artykułu znajdziesz pod materiałem wideo:

Bożonarodzeniowego drzewka nie powinno się więc transportować na przednim miejscu pasażera, gdyż może ono utrudniać obserwację drogi. Policja rekomenduje, by choinkę umieścić w bagażniku, a w celu zwiększenia przestrzeni na ładunek, w przypadku zaistnienia takiej potrzeby, rozłożyć tylne siedzenia. Co istotne, najlepiej, by w trakcie transportu nie przewozić jej z otwartym bagażnikiem, gdyż do kabiny będą wtedy dostawać się spaliny, co może wpływać negatywnie na motorykę kierującego pojazdem.

Czytaj także: Uwaga na metodę na butelkę. W ten sposób złodziej może cię okraść

Choinkę można również przewozić na dachu samochodu, o ile wyposażono go w belki bagażnika dachowego. Policja w tym przypadku zaleca nałożenie na drzewko siatki, co pozwoli uniknąć wypadania jego fragmentów na drogę. Powinno ono być zamocowane pniem do przodu, zgodnie z kierunkiem jazdy, co sprawi, że będzie mniej podatne na działanie wiatru.

Co istotne, jeśli choinka wystaje na odległość większą niż 0,5 m od tylnej płaszczyzny pojazdu, należy ją oznaczyć za pomocą chorągiewki barwy czerwonej.

Czytaj także: Ostrzeganie światłami przed policją może być kosztowne

Jakie mandaty za przewóz choinki?

Za nieprawidłowe zabezpieczenie choinki na dachu pojazdu grozi mandat do 500 zł. Jeśli choinka zasłania światła pojazdu, możemy spodziewać się 200 zł mandatu, a jeśli zasłoni tablice rejestracyjne – 100 zł. Co ważne, za nieprawidłowe przewożenie choinki przepisy nie przewidują nałożenia na kierowców punktów karnych.