• W wielu samochodach łatwo zamontować radio 2 DIN z dużym ekranem dotykowym
  • Uwaga: coraz więcej stacji multimedialnych z dużym ekranem nie zawiera odtwarzacza płyt CD/DVD
  • Warto zainwestować w modele kompatybilne z Android Auto i CarPlay, by wygodnie wyświetlać wybrane aplikacje z telefonu

Im większe radio samochodowe tym lepiej. Zależnie od wersji i wyposażenia może bowiem służyć nie tylko jako źródło rozrywki. Przyda się bowiem jako nawigacja samochodowa, gdy podłączymy odpowiedni telefon i skorzystamy z funkcji Android Auto, CarPlay czy MirrorLink. Duży ekran możemy także wykorzystać do tego, by wyświetlić obraz z kamery cofania. Ponadto zazwyczaj sprzęt ze sporym ekranem jest łatwiejszy w obsłudze. Łatwiej nie tylko o wybór poszczególnych funkcji, ale także np. znalezienie odpowiedniego nagrania podczas przeszukiwania folderów z muzyką.

Wbrew pozorom radio 2DIN można zamontować w wielu samochodach dostępnych na rynku. W licznych popularnych autach (Audi A4 B5, BMW 3 E46, Peugeot 307, Skody Rapid i Octavia, Toyota Auris czy Volkswagen Passat B5) łatwo wymienia się fabryczne radio w mniejszym rozmiarze 1DIN na większe urządzenie. Wystarczy tylko odpowiednia ramka montażowa i komplet niezbędnych akcesoriów. Uwaga: niestety nie wszystkie radia z Chin spełniają normę 2DIN! Niektórzy producenci i sprzedawcy wprowadzają bowiem klientów w błąd oferując urządzenia, które nie pasują do wnęki 2DIN w aucie!

Wybierając większe radio samochodowe zwracajmy uwagę nie tylko na cenę czy markę, ale także na wyposażenie. Niemniej nie oczekujmy cudów, jeśli wybierzemy radio multimedialne z dużym ekranem i zamówimy je na chińskim portalu za nieco ponad 150 zł. Takich okazji zdecydowanie nie polecamy.

Najtańsze modele zwykle bowiem są dość skromnie wyposażone. Brakuje zatem m.in. wbudowanego zestawu głośnomówiącego Bluetooth, funkcji rozpoznawania sprzętu Apple (iPod, iPhone), współpracy ze zdalnym sterowaniem w kierownicy czy dodatkowych wyjść do podłączenia osobnego wzmacniacza oraz subwoofera. Nie każde radio multimedialne jest także dostosowane do współpracy ze smartfonami. Aby aplikacje z telefonu były widoczne na ekranie radia samochodowego konieczne są takie funkcje jak Android Auto, CarPlay czy MirrorLink.

Jeśli zamierzamy podłączyć do radia pendrive USB z muzyką, warto zwrócić uwagę na te urządzenia, które wyposażono w dodatkowy przewód USB. Wówczas kabel układa się tak, by jego końcówka mieściła się w schowku przed pasażerem. Dzięki temu pendrive jest umieszczony w schowku i lepiej zabezpieczony przed uszkodzeniem. Dość łatwo bowiem uszkodzić sprzęt w sytuacji, gdy duża pamięć USB wystaje z przedniego panelu – wystarczy bowiem zahaczyć o USB, by np. uszkodzić gniazdo.

Alpine IVE-W585BT

Foto: Alpine / Auto Świat
Alpine IVE-W585BT

Oto model ze starszej kolekcji, który pod względem możliwości wciąż jest świetną propozycją. Odtwarza płyty CD i DVD oraz pliki audio AAC, WMA i MP3 oraz służy jako zestaw głośnomówiący Bluetooth. Stacja Alpine komunikuje się także ze specjalną aplikacją w smartfonie. Poprzez program TuneIt można dokładnie kontrolować charakterystykę brzmienia, a nawet dzielić się z innymi uczestnikami swoją własną korekcją. W opcji kamera cofania oraz tuner cyfrowej radiofonii DAB/DAB+. Sprawdź cenę!

Alpine IVE-W560BT

Foto: Alpine / Auto Świat
Alpine IVE-W560BT

Jedna z najtańszych stacji multimedialnych od renomowanego japońskiego Alpine. Najtańsza nie znaczy jednak, że ubogo wyposażona. W komplecie zestaw głośnomówiący Bluetooth, gniazdo USB, współpraca z iPod i zaawansowana korekcja dźwięku. Nie zabrakło także mechanizmu odtwarzacza płyt CD/DVD, co nie jest już takie oczywiste na rynku.

Do stacji Alpine iVE-W560BT można podłączyć kamerę cofania oraz sterowanie fabrycznie zainstalowane w kierownicy lub obok niej. Sprawdź cenę!

Blaupunkt Santa Cruz

Foto: Blaupunkt / Auto Świat
Blaupunkt Santa Cruz

Niedrogi model który prócz gniazda USB wyposażono jeszcze w czytnik kart pamięci microSDHC. Muzykę można zatem zapisać na pojemnych nośnikach (czytnik rozpoznaje karty o pojemności do 32 GB). W standardzie zestaw głośnomówiący Bluetooth, ekran o przekątnej 6,2 cala oraz 10 zakresowy korektor. Model Santa Cruz może służyć jako nawigacja. W komplecie jest bowiem antena GPS. Samo kompatybilne oprogramowanie nawigacyjne (np. AutoMapa, Navitel) należy zgrać na kartę SD i umieścić w slocie. Sprawdź cenę!

Blaupunkt Hannover 570DA

Foto: Blaupunkt / Auto Świat
Blaupunkt Hannover 570DAB

To wciąż się rzadko zdarza – radio multimedialne seryjnie wyposażone nie tylko w tuner radiowy FM ale także cyfrowy odbiornik DAB/DAB+. Blaupunkt wyróżnia się także wbudowanym czytnikiem kart pamięci. Jeśli umieścimy w nim kartę z odpowiednim oprogramowaniem, to wówczas urządzenie będzie służyć także jako nawigacja samochodowa.

W Blaupunkt Hannover nie zabrakło również odtwarzacza płyt CD/DVD, więc docelowo można podłączyć także monitory zagłówkowe, aby wyświetlić dzieciom np. popularne bajki. W sumie trudno narzekać na wyposażenie. W cenie znacznie poniżej 2000 zł to bardzo atrakcyjna propozycja. Sprawdź cenę!

JVC KW-V420BT

Foto: JVC / Auto Świat
JVC KW-V420BT

Na wyposażenie trudno narzekać. Stacja z ekranem o przekątnej 7 cali przyda się do odtwarzania płyt CD/DVD oraz muzyki z pamięci USB oraz z telefonu. Co ciekawe, gdy podłączymy telefon z Android poprzez USB to wówczas uaktywni się funkcja automatycznego rozpoznawania całej pamięci telefonu (tzw. tryb audio).

Nowe multimedialne radio JVC można także podłączyć do kamery cofania. Jednym z dodatków jest zdalne sterowanie poprzez aplikację w telefonie (JVC Music Play). Bezpłatny program można pobrać ze sklepu Google. Sprawdź cenę!

Kenwood DMX110BT

Foto: Kenwood / Auto Świat

Coś za coś. Wprawdzie Kenwood DMX nie jest wyposażony w odtwarzacz płyt CD/DVD, ale dzięki temu ma znacznie ograniczoną głębokość montażu (wyraźnie krótsza obudowa). Radio łatwiej zatem zamontować w samochodach, które mają dość płytką wnękę na radio (zwykle trudniej ułożyć wiązkę przewodów za sprzętem).

Na wyposażenie trudno narzekać. W standardzie zestaw głośnomówiący Bluetooth, wejście dla kamery cofania i sterowania w kierownicy, 7 pasmowy korektor dźwięku oraz 3 pary wyjść audio. W przednim panelu zmieszczono tylko kluczowe elementy sterowania i ekran dotykowy o przekątnej 6,8”. Gniazdo USB znajduje się zaś z tyłu, co oznacza, że przewód można doprowadzić np. do schowka, by tam na stałe podłączyć pamięć USB. Sprawdź cenę!

Kenwood DDX318BT

Foto: Kenwood / Auto Świat
Kenwood DDX318BT

Nową stacją multimedialną można sterować poprzez smartfon. Wystarczy tylko skorzystać z bezpłatnej aplikacji Kenwood Remote. Co więcej, radio dostosowano także do współpracy z popularnym serwisem muzycznym Spotify, więc ze zmianą czy wyborem nagrań z internetu nie powinno być żadnego problemu.

Model z serii DDX wyróżnia się czymś jeszcze. Urządzenie wyposażono w odtwarzacz płyt CD/DVD oraz gniazdo do podłączenia osobnego monitora (np. zagłówkowego). W standardzie wejście do podłączenia kamery cofania oraz zdalnego sterowania w kierownicy. Sprawdź cenę!

Pioneer MVH-G110

Foto: Pioneer / Auto Świat
Pioneer MVH-G110 EW5

Jeszcze kilka lat temu to było nie do pomyślenia – markowe multimedialne radio 2 DIN w tak niskiej cenie (poniżej 600 zł). Trzeba się jednak przygotować na nieco skromniejsze wyposażenie. W MVH-G110 nie ma np. zestawu głośnomówiącego Bluetooth oraz kontroli odtwarzaczy z rodziny Apple iPod. Na szczęście pozostawiono gniazdo do podłączenia kamery cofania, wejście USB i praktyczną funkcję sterowania sprzętem poprzez aplikację w telefonie z systemem Android. Sprawdź cenę!

Pioneer AVH-A100DVD

Foto: Pioneer / Auto Świat
Pioneer avh-a100dvd

Nie bez powodu Pioneer reklamuje AVH-100DVD jako przystępny cenowo samochodowy system rozrywki. Poniżej 100 zł otrzymujemy bowiem udane radio z ekranem o przekątnej 6,2 cala. W opcji kamera cofania oraz pilot do sterowania sprzętem. Stacja multimedialna przyda się do odtwarzania różnych plików muzycznych (MP3, WMA< WAV i AAC) oraz video (DivX, XviD oraz MPEG1,2,4).

Tradycyjnie dla Pioneera zadbano o bardzo rozbudowaną korekcję dźwięku. Do wyboru aż 13 pasmowy korektor graficzny, pakiet gotowych zaprogramowanych fabrycznie efektów oraz filtry dolno- i górnoprzepustowe, by zmniejszyć obciążenie głośników. Uwaga – gniazdo USB z tyłu. Sprawdź cenę!

Sony XAV-AX100

Foto: Sony / Auto Świat
Sony AVX100

Jedna z najatrakcyjniejszych cenowo propozycji stacji multimedialnych z funkcjami Android Auto i CarPlay. W standardzie nie zabrakło zestawu głośnomówiącego Bluetooth oraz gniazda USB. Jednym z atutów radia Sony jest długa lista kompatybilnych formatów zapisu muzyki. Sprzęt rozpoznaje pliki audio AAC, FLAC, MP3, WAV czy WMA. Nie zabrakło w nim także mechanizmu odtwarzacza płyt CD/DVD. Sprawdź cenę!