- Wielu producentów wyposaża swoje samochody w funkcje, o których nie wszyscy wiedzą. Tak jest właśnie z tą. Na przykładowym zdjęciu widzicie ją jako kontrolkę z małą dłonią. Marki stosują jednak różne oznaczenia
- Może być aktywowany poprzez mocne wciśnięcie pedału hamulca, osobny przycisk lub menu w samochodzie
Kiedy auto z automatyczną skrzynią biegów się zatrzymuje, to napęd cały czas próbuje odjechać pojazdem. Z kolei w modelach z tzw. "manualami", gdy wciśniemy sprzęgło, to pojazd zaczyna się toczyć. Jak temu zapobiec? Zwykle kierowca musi trzymać nogę na hamulcu, ale okazuje się, że nowoczesne samochody często wyposażone są w system Auto Hold.
Dalszą część artykułu znajdziesz pod materiałem wideo:
Jak działa funkcja Auto Hold?
Ten mechanizm trzyma auto w miejscu po zatrzymaniu, nawet gdy nie mamy wciśniętego hamulca. Wielu kierowców nie wyobraża sobie użytkowania samochodu bez tej funkcji i być może twoje auto ma ten system, ale o tym nie wiesz.
Na światłach większość kierowców trzyma hamulec aż do momentu, kiedy zapali się zielone i będzie można ruszyć do przodu. Producenci chcą ułatwić prowadzącym takie postoje i montują czasem prosty system Auto Hold. Ten przydany pomocnik aktywuje się na różne sposoby zależnie od marki, modelu i skrzyni biegów w danym aucie. Czasami wystarczy, że kierowca mocno wciśnie pedał hamulca na postoju i Auto Hold się uruchomi. Do włączania systemu może też służyć osobny przycisk na desce rozdzielczej lub w menu. Hamulec będzie wtedy przytrzymywany automatycznie i kierowca będzie mógł zdjąć nogę ze środkowego pedału podczas chwilowego postoju.
Dalsza część tekstu pod materiałem wideo
Jak rozpoznać przycisk od włączania tej funkcji?
Poszukiwania zacznij od okolic skrzyni biegów, gdzie najczęściej umieszczany jest dedykowany przycisk. Symbolizować go może napis "Auto Hold", litera "A" w kółeczku, samo kółko czy nawet ikona otwartej dłoni. Zobaczycie ten sam symbol także na ekranie przed oczami kierowcy, kiedy Auto Hold jest aktywny.
W dobie zaawansowanych systemów multimedialnych funkcja ta może być również ukryta w menu ustawień pojazdu. W niektórych modelach aktywacja Auto Holda wymaga mocniejszego naciśnięcia lub przytrzymania pedału hamulca.
Zobacz także: Dokąd liczone są odległości na znakach drogowych?
Auto Hold to bardzo pomocny system, szczególnie w mieście
Auto Hold zapobiega też stoczeniu się do tyłu na podjeździe (np. na parkingu podziemnym), a więc przydaje się nie tylko na skrzyżowaniach. System ma również wady, ponieważ utrzymuje pojazd w miejscu i pozwala na ruszenie dopiero po wciśnięciu pedału przyspieszenia, co czasem może utrudniać parkowanie. Wtedy manewry nie będą idealnie płynne, bo po każdym zatrzymaniu samochód trzeba ruszyć z miejsca dodaniem gazu.
A co może zrobić kierowca, który nie ma systemu Auto Hold? Czy jest sposób, żeby utrzymać auto na miejscu bez trzymania nogi na pedale hamulca? W nowszych autach wystarczy wcisnąć przycisk zaciągający hamulec ręczny, bo nowoczesny hamulec postojowy prawie zawsze dezaktywuje się automatycznie podczas ruszania.
Przeczytaj także: Policja używa mierników prędkości niezgodnych z przepisami. Ministerstwo odpowiada na zarzuty
Czy Auto Hold ma minusy?
hoć funkcja ta jest wysoce komfortowa, niektórzy kierowcy wskazują na jej nadmiernie wrażliwe działanie podczas parkowania, co może prowadzić do szarpania i nieoczekiwanych zatrzymań. Na szczęście, w razie potrzeby, Auto Hold można łatwo wyłączyć.
Auto Hold to funkcja, która może znacznie podnieść komfort jazdy, szczególnie w ruchu miejskim. Warto zapoznać się z nią bliżej, ponieważ może ona znacząco ułatwić codzienne użytkowanie samochodu. Niech każdy kierowca sam zadecyduje, czy Auto Hold stanie się dla niego codziennym ułatwieniem, czy pozostanie niezauważoną opcją w menu swojego pojazdu.