Na początek ciekawostka: opony z segmentu ekonomicznego są nadal najchętniej wybieranym ogumieniem w Polsce. Ich projektanci kierują się zasadą: możliwie najniższa cena przy zachowaniu odpowiednich parametrów. Co to oznacza w praktyce? Z pewnością to, że konstrukcja opon ekonomicznych zapewnia odpowiednią przyczepność do nawierzchni, jednakże przy jej produkcji zastosowano jak najbardziej budżetowe materiały oraz technologie. Idąc tym tropem - czy w takim razie opona ekonomiczna jest warta uwagi? Oczywiście, że tak. To ogumienie będzie trafnym zakupem jeśli preferujesz spokojny styl jazdy w warunkach miejskich. Sprawdzi się także na w miarę równych, odśnieżonych drogach podczas zimy.

W poprzednich tygodniach zaprezentowaliśmy zestawienia najpopularniejszych opon letnich 2017/2018 z segmentu premium oraz klasy średniej.

Czas na zestawienie najpopularniejszych opon letnich z sezonu 2017/2018 w klasie ekonomicznej. Wybrany przez nas rozmiar 205/55R16 to jeden z najczęściej kupowanych w naszym kraju.

Kormoran Road Performance 205/55R16 91V

Foto: Auto Świat
Kormoran Road Performance 205/55R16 91V

Pierwsza propozycja to opony Road Performance od marki Kormoran. Rok produkcji tego modelu to 2018, dlatego tym bardziej warto poświęcić chwilę uwagi na to ogumienie. Specjalnie zaprojektowany, asymetryczny bieżnik zapewnia bezpieczną jazdę na mokrej nawierzchni oraz dynamikę jazdy na trasie suchej. Za sprawne odprowadzanie nadmiaru płynów odpowiadają pogłębione rowki poprzeczne i wzdłużne, natomiast wzmocnione strefy barkowe dają użytkownikowi odpowiednią zwrotność komunikacji na linii opona-kierownica. Mieszanka gum na bazie wysokojakościowej krzemionki umożliwia długą, bezproblemową eksploatację opon, które zachowują pełnię parametrów przez długi czas.

Cena opon Kormoran Road Performance 205/55R16 91V zaczyna się średnio już od 161 zł - zobacz oferty!

Fulda ECOCONTROL HP 205/55R16 91H

Foto: Auto Świat
Fulda ECOCONTROL HP 205/55R16 91H

Ogumienie Fulda ECOCONTROL HP to gwarancja bezpieczeństwa i niskiego zużycia paliwa przez cały okres eksploatacji. Zaprojektowano ją z myślą o letnich, dynamicznych zmianach warunków pogodowych. Nowoczesna konstrukcja bieżnika daje większą powierzchnię kontaktu opony z podłożem. Technologia AquaFlow, czyli zwiększona liczba rowków, to z kolei lepsze odprowadzanie wody oraz stabilność przy dynamicznym pokonywaniu zakrętów. Wytrzymałe, odporne tworzywo oraz struktury żebrowe zapewniają miarowe zużycie i większe przebiegi. Przy produkcji tego modelu wykorzystano krzemionkową mieszankę gum, co w połączeniu z konstrukcją bieżnika (EcoTread) daje zdecydowanie mniejsze opory toczenia. To z kolei przekłada się na mniejsze spalanie paliwa, a więc definiuje ekonomiczność tego segmentu ogumienia.

Cena opon Fulda ECOCONTROL HP 205/55R16 91H zaczyna się średnio już od 191 zł - zobacz oferty!

Kleber Dynaxer HP3 205/55R16 91H

Foto: Auto Świat
Kleber Dynaxer HP3 205/55R16 91H

Model Dynaxer HP3 charakteryzują świetne osiągi na mokrej nawierzchni oraz większa odporność na zużycie, w porównaniu do poprzedniego, fenomenalnego modelu z tej serii. Wszystko to za sprawą wyważonej mieszanki gumowej, która łączy w sobie krzemionkę oraz specjalne tworzywo polimerowe. Dynaxer HP3 jest przystosowany do warunków atmosferycznych panujących w Europie. Dzięki łukowatym rowkom z boku opony, połączonym z szerokimi kanałami obwodowymi daje pewność prowadzenia na mokrej nawierzchni. Z kolei na suchej drodze za wysoką przyczepność odpowiadają liczne, ostre krawędzie. Centralny pas zadba o doskonałą komunikację na linii opony-kierownica.

Cena opon Kleber Dynaxer HP3 205/55R16 91H zaczyna się średnio już od 182 zł - zobacz oferty!

Falken Ziex ZE914 Ecorun 205/55R16 91V

Foto: Auto Świat
Falken Ziex ZE914 Ecorun 205:55R16 91V

Falken Ziex ZE914 Ecorun to połączenie korzystnej ceny z satysfakcjonującymi osiągami. Asymetryczny bieżnik pozwala czuć się pewnie podczas jazdy na różnych nawierzchniach. Jego dwudzielna budowa zapewnia kontrolę nad pojazdem oraz pewność przy pokonywaniu zakrętów zarówno na suchych, jak i mokrych nawierzchniach. Duża powierzchnia styku opony z podłożem to gwarancja wysokiej przyczepności, stabilności i płynności jazdy. Wzdłużne rowki bieżnika sprawnie odprowadzają wodę, a za poprawne zachowanie opony na mokrych nawierzchniach odpowiada mieszanka gum wzbogacona krzemionką i polimerami. Wskaźnik informujący o stanie bieżnika pozwoli kierowcy samodzielnie określić, czy opony wymagają już wymiany.

Cena opon Falken Ziex ZE914 Ecorun 205/55R16 91V zaczyna się średnio już od 202 zł - zobacz oferty!

Kormoran Gamma B2 205/55R16 94V

Foto: Auto Świat
Kormoran Gamma B2 205:55R16 94V

Ostatnią propozycją zestawienia jest opona Gamma B2 od marki Kormoran. Została ona zaprojektowana z myślą o kierowcach preferujących dynamiczną, sportową jazdę. Istnieją dwie wersje tego modelu, które różnią się między sobą jednym lub dwoma żebrami centralnymi. Ten element opony odpowiada za stabilność samochodu podczas rozwijania prędkości jazdy. W modelu Gamma B2 zastosowano także technologie pozwalające na precyzję kierowania, stabilność i przede wszystkim komfort jazdy w każdych warunkach atmosferycznych. Kierunkowa rzeźba bieżnika i szerokie rowki skutecznie odprowadzają wodę, a zaokrąglone barki opony redukują odczuwanie nierówności przy dużych prędkościach.

Cena opon Kormoran Gamma B2 205/55R16 94V zaczyna się średnio już od 166 zł - zobacz oferty!