• Montując niefabryczne oświetlenie możemy zepsuć reflektory
  • Niefabryczne oświetlenie będzie naprawdopodobniej oślepiać innych kierowców
  • Zmiana źródła światła jest nielegalna

Lampy LED to najnowszy trend w oświetleniu samochodowym. Ksenony uważane są wręcz za przeżytek, który w autach klasy wyższej już nawet nie uchodzi. Jeszcze kilka lat temu ci, których nie stać było na nowe auto z fabrycznymi ksenonami, próbowali ten brak nadrobić montażem lamp ksenonowych w miejscu żarówek halogenowych.

Rynek był wręcz zalany tanimi chińskimi zestawami, składającymi się z przetwornic i lamp wyładowczych na stopkach dopasowanych do standardowych gniazd żarówek. Po ich zamontowaniu reflektory rzeczywiście dają znacznie więcej światła o charakterystycznej barwie - tyle, że z reguły ma ono fatalny rozkład i oślepia jadących z przeciwka. Dodatkowo po dłuższym czasie używania takich lamp, reflektory zwykle nadają się do wyrzucenia. Klosze i odbłyśniki nie radzą sobie z potężną dodatkową porcją promieniowania UV - kruszą się, matowieją, ciemnieją.

Wygląda jednak na to, że w temacie oświetlenia „aftermarketowego” ksenony też już wychodzą z mody. Od kilku lat sprzedawcy akcesoriów samochodowych o wątpliwej jakości, oferują samochodowe żarówki LED na trzonkach standardowych żarówek. Ich parametry to kpina - co najwyżej kilkuwatowe diody wytwarzają jaskrawe światło, które jednak kończy się tuż przed autem. Jednak od niedawna pojawiają się na rynku również samochodowe żarówki LED o znacznie bardziej zaawansowanej konstrukcji, mające dawać więcej światła od standardowych lamp halogenowych.

Samochodowe żarówki LED - sprzedawcy kuszą znaną marką

Po opublikowanym przez nas niedawno teście żarówek halogenowych H7 do redakcji trafiły pytania od czytelników, dotyczące diodowych zamienników halogenów: przetestowaliście żarówki H7, ale pominęliście markowe diody LED, zastępujące zwykłe żarówki. To co prawda większy wydatek, ale jeśli ktoś chce mieć najlepsze możliwe światła w aucie, chętnie by o tym przeczytał. Na potwierdzenie tego, że na rynku są dostępne markowe diodowe zamienniki żarówek czytelnik przesłał link do aukcji na Allegro.pl: „Żarówka zestaw LED H7 Philips”. Cena? Zaledwie 320 zł! Jak to możliwe, skoro w nowych samochodach dopłata za LED-y nadal często wynosi kilkanaście tysięcy złotych?

Szybka decyzja: kupujemy i testujemy! Oczywiście, za długo jesteśmy w tej branży, żeby nabrać się na to, że to firma Philips wyprodukowała ten zestaw - o czymś takim wiedzielibyśmy pierwsi! W deklaracjach sprzedawcy może kryć się ziarnko prawdy, bo prawdopodobnie użyto diod Lumileds, czyli marki związanej z Philipsem. Czy „aftermarketowe” samochodowe żarówki LED są tak niebezpieczne, jak uniwersalne ksenony? Czy rzeczywiście świecą lepiej od halogenów? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w galerii.

Samochodowe żarówki LED - ceny w serwisie Skąpiec.pl!

Bosch Xenon Silver H7 12V 55W [Sprawdź cenę]

Osram Xenarc 35W P32d-2 (D2S) [Sprawdź cenę]

LED Halogen H7 21SMD 3535 CHIP 10-30V [Sprawdź cenę]

Philips X-tremeVision H4 P43t 2 szt. [Sprawdź cenę]

Osram H4 12V 60/55W P43t Night Breaker Unlimited [Sprawdź cenę]

LED #LJ17 white H4-1210-120 [Sprawdź cenę]

Bosch Plus 90 H7 12V 55W (2 szt.) [Sprawdź cenę]

Osram standardowa żarówka halogenowa H7 [Sprawdź cenę]

Osram Night Breaker H7 [Sprawdź cenę]

Philips X-treme Vision Plus 130% H4 12V 60/55W (2 szt.) [Sprawdź cenę]