Już listopad oznacza zdecydowanie gorszy czas dla kierowców. Jest ślisko, mroźno i ciemno. Wówczas z utęsknieniem wiele osób wspomina lato, gdy jazda nie jest aż tak wymagająca. W okresie jesienno-zimowym kierowcy starają się ułatwiać sobie życie na różne sposoby, które z pozoru mogą sprawiać wrażenie dziwnych, ale okazują się praktyczne.

Jednym z nich są ramiona wycieraczek, które wielu właścicieli aut stawia na sztorc, gdy samochód zostaje na dłużej zaparkowany na dworze. To zwyczaj znany od wielu lat, który pomaga uniknąć problemu, którego producenci aut nie są w stanie wyeliminować.

Niska temperatura i woda mogą zatrzymać wycieraczki

Niska temperatura może spowodować, że wycieraczki przylegające do szyby mogą przymarznąć na tyle mocno, że ciężko będzie je ruszyć. Wszystko przez wodę lub śnieg zgromadzony na wycieraczkach. Wtedy oczyszczenie szyby jest niemożliwe, ponieważ silnik, który odpowiada za ruch ramion, nie jest na tyle mocny, by je oderwać.

Co ważne, nie warto ich ręcznie odrywać siłą, bo z dużym prawdopodobieństwem może to doprowadzić do uszkodzenia delikatnej gumy przylegającej do szyby. To spowoduje, że wycieraczki zaczną zostawiać smugi, przestaną zbierać cały brud, a to dyskwalifikuje je z dalszego użycia. Owszem, można je później próbować reanimować, ale najczęściej trzeba się liczyć z zakupem nowego kompletu. Nawet jeśli uda się wycieraczki oderwać bez ich uszkodzenia, często lód pozostaje na ich powierzchni i powoduje, że szyba pozostawia mokre smugi do czasu, aż nie odpadnie od pióra.

Podniesione wycieraczki w samochodzie Foto: Juris Vigulis / Shutterstock
Podniesione wycieraczki w samochodzie

Problemy mogą zniknąć, gdy podniesiemy wycieraczki

Tych wszystkich problemów kierowcy nie mają, gdy postawią je na sztorc podczas dłuższego postoju na dworze. Po przyjściu do auta po prostu ponownie je kładą na szybę i mogą jechać, ciesząc się dobrą widocznością.

A co, jeśli wycieraczki są przymarznięte? Wtedy należy skierować nawiew na szybę lub uruchomić jej ogrzewanie (jeśli auto jest w nie wyposażone). Po krótkim czasie wycieraczki powinny zostać uwolnione od uporczywego lodu. Tu jednak też należy uważać, by nie uruchomić wycieraczek zbyt wcześnie. Jeśli cały czas będą one mocno przystawały do szyby, silnik ich nie ruszy, co może spowodować nawet jego spalenie. Wtedy zupełnie pozbawimy się możliwości czyszczenia przedniej szyby.