• 0,2 promila we krwi, to — zgodnie z polskimi przepisami — stan po spożyciu alkoholu. Gdy poziom ten przekroczy 0,5 promila, mamy do czynienia z nietrzeźwością. Za prowadzenia auta w takim stanie grozi nawet więzienie
  • To, ile czasu od spożycia alkoholu musi minąć do chwili, w której będzie można bezpiecznie prowadzić auto, zależy od bardzo wielu czynników, w tym od tego, czy piło się po posiłku, czy na pusty żołądek
  • Alkohol metabolizuje się ze stałą prędkością ok. 0.2 promila na godzinę. Teoretycznie. Jeśli tylko masz wątpliwości, czy jesteś trzeźwy, lepiej odczekaj jeszcze chwilę i wykonaj test
  • Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Onetu

Zasada jest prosta - jeśli po wczorajszej imprezie zastanawiasz się, czy możesz już wsiąść za kierownicę i bezpiecznie prowadzić auto, to najpewniej jeszcze nie możesz. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, nie wsiadaj za kierownicę. W internecie dostępnych jest wiele kalkulatorów, które mają pomóc w obliczeniu, po jakim czasie od wypicia można bezpiecznie prowadzić, ale ich algorytmy opierają się na ogólnych szacunkach, a metabolizm alkoholu jest kwestią indywidualną.

Ile czasu po wypiciu można prowadzić

Tak naprawdę nie da się jednoznacznie stwierdzić, ile dokładnie czasu musi minąć od spożycia alkoholu, żeby móc bezpiecznie wsiąść za kółko. Alkohol jest zdradliwy. Nierzadko zdarza się, że osoba, która wypiła kilka kieliszków wódki, wcale nie odczuwa skutków upojenia. Najbezpieczniejszą metodą sprawdzania, czy można już wsiąść za kierownicę, jest wykonanie specjalistycznego testu. Można go wykonać na każdym posterunku policji, często też na stacjach benzynowych.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Jak szybko alkohol "wyparowuje" z organizmu

Zdarza się, że dawka alkoholu, która u jednych utrzymuje się przez kilka godzin, u innych znika szybciej. Stężenie alkoholu najbezpieczniej sprawdzić po 15 minutach od spożycia napoju. Wówczas alkomat wskaże, ile alkoholu mamy we krwi. Dopiero od tego czasu można liczyć godziny, które muszą minąć, by wsiąść do samochodu. Musi bowiem nastąpić proces trawienia alkoholu, a ten już trwa ze stałą prędkością.

- Uważa się, że alkohol metabolizuje się ze stałą prędkością ok. 0,2 promila na godzinę, zatem na zmetabolizowanie 2 promili potrzebujemy 10 godzin — mówił w rozmowie z Medonetem dr Eryk Matuszkiewicz, specjalista toksykologii klinicznej i chorób wewnętrznych.

Można zatem przyjąć, że jeden kieliszek wódki (40 proc.), trawi się przez godzinę. A pół litra piwa pozostanie w organizmie przez trzy godziny. Nie warto jednak polegać na takich obliczeniach, ponieważ metabolizm alkoholu będzie zależał od bardzo wielu innych czynników.

Od czego zależy szybkość "trawienia" alkoholu

Jedni będą mogli pozbyć się alkoholu szybciej, drudzy wolniej. Dużo zależy od okoliczności. Nie tylko tego, ile alkoholu wypiło się dzień wcześniej. Ważne jest również, czy piło się go po posiłku, czy na pusty żołądek. Oprócz tego warto jeszcze pamiętać o innych zmiennych:

  1. wiek
  2. płeć
  3. wzrost
  4. typ sylwetki – drobna lub krępa
  5. waga
  6. rodzaj i ilość spożytego alkoholu
  7. czas, w którym został spożyty alkohol
  8. przyjmowane leki

To one mają wpływ na to, czy alkohol wyparuje z nas szybciej, czy wolniej.

Nie ma zatem jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: po jakim czasie od spożycia alkoholu wsiąść za kółko. Najbezpieczniej jest wykonać sobie test profesjonalnym alkomatem. Pamiętać też o zdrowym rozsądku i planowaniu. Zatem pijąc wieczorem, być może najlepszym rozwiązaniem będzie odczekanie całego drugiego dnia.