• Najczęstszą przyczyną karamboli na autostradach jest zbyt mały odstęp między samochodami – to szczególnie ważne zimą
  • Równie istotne jest także odpowiednie zredukowanie prędkości w trudnych warunkach pogodowych, np. podczas intensywnych opadów śniegu lub przy oblodzonej drodze – to wtedy najcześciej dochodzi do tragicznych wypadków

Co pewien czas na nagłówki gazet i portali informacyjnych trafiają newsy o potężnych karambolach, w których bierze udział od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu samochodów. Większość z nich zaczyna się zazwyczaj od błędu jednego z kierowców. Błędu, którego można by było uniknąć, gdyby wszyscy podróżujący autostradami kierowcy wiedzieli, jak bezpiecznie z nich korzystać. Niestety, ta chwila nierozwagi zwykle kończy się bardzo poważnymi konsekwencjami.

Oto kilka zasad, dzięki którym można uniknąć karambolu lub zminimalizować jego konsekwencje:

1. Zachowaj bezpieczny odstęp

To zdecydowanie najważniejsza zasada. Karambole powstają właśnie dlatego, że kierowcy jadą zbyt blisko siebie. Pamiętajcie, że zimą kiedy droga jest śliska, drastycznie wydłuża się droga hamowania.

2. Sprawdź dwa razy zanim zmienisz pas ruchu.

Musisz mieć pewność, że nie „zajedziesz” drogi pojazdowi jadącemu drugim pasem. Zimą droga hamowania zwykle jest dłuższa, a przy oblodzonej jezdni, gwałtowne wciśnięcie pedału gazu może skończyć się wpadnięciem auta w poślizg.

3. Bądź skupiony na drodze

Aby zminimalizować ryzyko trzeba przede wszystkim być skoncentrowanym na tym co dzieje się na drodze, to podstawa.

4. Nigdy nie cofaj i nie zawracaj na autostradzie

To plaga ostatnich lat i to nie tylko na polskich autostradach. Coraz częściej dochodzi do poważnych wypadków z powodu kierowców, którzy przejechali zjazd i postanowili cofać lub zawracać na autostradzie. Jest to najbardziej niebezpieczny manewr jakiego można dopuścić się na autostradzie. Jeżeli przejechałeś zjazd, jedź do następnego. Cofanie, nawet po pasie awaryjnym, to zabroniony i niebezpieczny manewr!

5. Dostosuj prędkość do warunków na drodze

To że górny limit prędkości jest ustalony na poziomie 140 km/h nie znaczy, że zawsze można tak szybko jeździć. W trudnych warunkach, przy opadach deszczu, śniegu, mgle – prędkość należy odpowiednio zredukować. Przyjmij zasadę całkowitego braku zaufania do reszty uczestników ruchu drogowego. Należy uważnie obserwować jezdnię, regularnie i dokładnie patrzeć w lusterka, nie spuszczać z oka innych uczestników ruchu drogowego oraz być maksymalnie skoncentrowanym. Zawsze należy być gotowym na błyskawiczną reakcję – przy dużej prędkości ułamek sekundy może uratować czyjeś życie.

Jeśli w takich warunkach spowodowujesz wypadek, policjanci na pewno zbadają czy dostosowałeś prędkość jazdy do panujących warunków, a nie to czy nie przekroczyłeś 140 km/h!

Materiał publikowany w ramach kampanii społecznej Bezpieczna Autostrada.

​Bezpieczna Autostrada to ogólnopolska kampania społeczna prowadzona przez Towarzystwo Ubezpieczeń Compensa we współpracy z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Łodzi. Głównym celem kampanii jest poprawa bezpieczeństwa na autostradach poprzez zwiększenie świadomości kierowców w zakresie prawidłowego poruszania się po drogach szybkiego ruchu oraz promowanie wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy.