Usuwanie filtra cząstek stałych

Podczas eksploatacji samochodu w mieście osadnik montowany w nowoczesnych dieslach potrafi wyprowadzić z równowagi. Jako że kierowca nie zawsze ma możliwość przeprowadzenia procedury oczyszczania filtra, ten szybko może się zapchać, a ponadto decyduje o rozrzedzaniu oleju i wyższym spalaniu.

Wymiana na nowy? Ta kosztuje majątek! Ceny DPF-ów i FAP-ów zaczynają się od 2 - 3 tysięcy złotych. Wysokie koszty i problematyczność nie oznaczają jednak, że osadnik można bezkarnie usunąć. Wtedy zmieni się skład spalin, a auto przestaje spełniać warunki techniczne określone w homologacji. To oznacza albo brak przeglądu, albo zabranie dowodu rejestracyjnego w trakcie policyjnej kontroli.

Montaż używanego LPG

Polskie prawo nie pozwala na montaż w pojeździe używanej instalacji zasilania gazem. Motywacją dla ustawodawcy określającego takie obostrzenie były względy bezpieczeństwa. Oczywiście legislacyjny zakaz nie oznacza, że właściciele pojazdów nie szukają oszczędności. Cwaniactwo grozi jednak poważnymi konsekwencjami. Montaż używanego LPG bez właściwego wpisu w dowodzie rejestracyjnym poskutkuje nieprzedłużeniem ważności badania technicznego.

Co z próbami legalizacji? Podstawą tego procesu jest otrzymanie faktury za instalację "nowego" systemu zasilania od gazownika. Warto zaznaczyć, że dokument taki jest fałszywy. W razie wykrycia oszustwa zarówno właściciel pojazdu, jak i warsztat narażają się na poważne konsekwencje prawne.

Nadmiernie przyciemnione szyby

Przejrzystość szyb to widoczność, a widoczność to bezpieczeństwo. Ponieważ z takiego samego założenia wyszedł ustawodawca, podczas tworzenia przepisów postanowił dorzucić obostrzenie mówiące o maksymalnym poziomie przyciemnienia szyb. W przypadku szyby czołowej po nałożeniu folii przepuszczalność nie może być mniejsza niż 75 procent. O 5 procent niższy wskaźnik jest dopuszczalny jeżeli chodzi o szyby przednie boczne.

Funkcjonariusze na dwa sposoby sprawdzają stopień zaciemnienia. Po pierwsze wykorzystują w tym celu specjalną aparaturę, którą większość radiowozów drogówki ma na pokładzie. Po drugie w razie pojawienia się uzasadnionych wątpliwości, mogą odebrać kierowcy dowód rejestracyjny i skierować pojazd na badanie techniczne.

Wycięcie katalizatora

Katalizator to kolejny z ekologicznych wymogów. Reaktor katalityczny stał się obowiązkowych elementem wyposażenia pojazdów gdzieś pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Jego zadaniem jest odławianie części zanieczyszczeń ze spalin i ich neutralizacja. Niestety z czasem element ulega uszkodzeniu, a jego wymiana może być droga. Cenę wynoszącą kilkaset złotych najbardziej odczują właściciele używanych samochodów o niskiej wartości. To właśnie oni najczęściej decydują się na demontaż katalizatora.

Brak obecności reaktora z całą pewnością podczas najbliższego badania technicznego zauważy diagnosta. A to będzie oznaczało negatywny wynik kontroli. Poza tym usunięcie urządzenia mogą wykryć policjanci podczas kontroli składu spalin.

Samodzielny demontaż kratki

Wymontowanie kratki nie jest specjalnie skomplikowane. Wystarczy odkręcić kilka śrub i gotowe. Niestety kierowca nie może wykonać procedury samodzielnie, bowiem zostanie to potraktowane jako nielegalna modyfikacja konstrukcji pojazdu. Czemu? Demontaż kratki jest pierwszym z kroków na drodze do zmiany kwalifikacji pojazdu z ciężarowej na osobową. W efekcie musi być wykonany w oficjalnym warsztacie przez wyspecjalizowanych mechaników i zostać potwierdzony fakturą. Bez tego pojazd nie przejdzie przeglądu technicznego, a wydział komunikacji nie będzie w stanie wprowadzić zmian do dowodu rejestracyjnego.

Samodzielny montaż ksenonów

Montaż zestawu dostosowującego reflektor halogenowy do współpracy z żarówkami ksenonowymi jest całkowicie nielegalny. Standardowy klosz i odbłyśnik nie są w stanie poradzić sobie z jasnym światłem tworzonym przez lampę wyładowczą. Tym samym snop jest poprowadzony nieprawidłowo i oślepia innych użytkowników drogi. Po nielegalnym montażu ksenonów kierowcę mogą spotkać różne nieprzyjemności. Podczas kontroli drogowej pewnym będzie mandat i odebranie dowodu rejestracyjnego, a przegląd skończy się nieprzedłużeniem ważności badania technicznego. W skrajnym przypadku nieprawidłowo wykonany montaż zestawu może doprowadzić do zwarcia i pożaru.

Przyciemnione lampy

Domorośli tunerzy bardzo często z uwagi na nadmierne koszty rezygnują z zakupu przyciemnionych reflektorów z homologacją. W zamian przyciemniają lampy we własnym zakresie, a używają do tego albo folii, albo specjalnego spray`u. Jako że w ten sposób ograniczają przepuszczalność światła przez klosz i sprawiają, że sygnały wydawane przez reflektor są mniej widoczne dla innych użytkowników drogi, modyfikacja jest całkowicie nielegalna. Tak jak w każdym innym przypadku, skutkiem będzie mandat, odebranie dowodu rejestracyjnego lub nieprzedłużenie ważności badania technicznego.

Zbyt głośna praca układu wydechowego

Oto kolejny punkt, który szczególnie do serca powinni wziąć sobie domorośli tunerzy. Ustawodawca oczywiście dopuszcza modyfikacje końcówki układu wydechowego i tłumika. Elementy mogą nawet odpowiadać za głośniejszą pracę silnika oraz lepsze właściwości akustyczne dla pasażerów i kierowcy. Warunek jest jednak jeden. W przypadku silnika benzynowego na postoju poziom hałasu nie może przekroczyć 93 dB. Dla diesla wartość została zwiększona o 3 dB.

Zastosowanie za szerokich opon

Nie od dzisiaj wiadomo, że po montażu zestawu felg aluminiowych każdy samochód zaczyna wyglądać o wiele lepiej. Podczas doboru obręczy i ogumienia kierowca musi pamiętać o jednej rzeczy. Warunki techniczne dotyczą także i tych elementów wyposażenia. Jaki wymóg powinien być spełniony? Opony nie mogą wystawać poza obrys pojazdu. W przeciwnym razie nie tylko będą powodować zwiększona zużycie paliwa, ale przede wszystkim utrudnią prowadzenie samochodu.

Usunięcie zaworu EGR

Przez pierwsze kilka lat eksploatacji proekologiczny mechanizm jest bezawaryjny. Jego uszkodzenia najczęściej pojawiają się po przekroczeniu przebiegu na poziomie 100 tysięcy kilometrów. Wymiana zaworu EGR nie należy do najtańszych. Sama część kosztuje zazwyczaj minimum kilkaset złotych. Kierowcy znaleźli jednak sposób na ograniczenie kosztów. Proszą mechaników o usunięcie mechanizmu i zamontowanie zaślepki. Przeróbka jest jak najbardziej nielegalna, jednak nie da się jej wykryć inaczej, niż poprzez badanie składu spalin lub dokładną kontrolę jednostki napędowej.