Rynek samochodów wyraźnie zwolnił. Dilerzy odnotowują dotkliwe spadki sprzedaży, nie lepiej jest też na rynku samochodów używanych – podaż okazuje się o wiele większa niż popyt. Jednak to, co dla jednych jest powodem do zmartwienia, dla innych okazuje się szansą na zakup atrakcyjnego auta w dobrej cenie. W obliczu zastoju sprzedający są bardziej skłonni do negocjacji cenowych, można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że obecnie to kupujący dyktują warunki.

Jesień okazuje się szczególnie dobrym okresem na zakup kabrioletu, motocykla lub skutera. Dla tych pojazdów sezon się właśnie skończył, a duże zainteresowanie nimi wróci dopiero na wiosnę. Wtedy jednak ciężko będzie kupić coś atrakcyjnego – ceny wzrosną, a oferta będzie już mocno przebrana. Jeśli liczymy na okazję, trzeba zacząć szukać już teraz.

Wbrew pozorom również jesienią nie brakuje ofert sprzedaży typowo letnich pojazdów. Jeśli sprzedaje je właściciel komisu, to na pewno po twardych negocjacjach znacznie obniży cenę, inaczej czeka go zamrożenie pieniędzy na całą zimę. Podobnie jest z motocyklistami sprzedającymi motocykl jesienią. Większość z nich pozbywa się go, bo wiosną chcą kupić nowszą, szybszą lub innej klasy maszynę – oni też są skłonni do negocjacji. Oczywiście, jesienią trzeba zachować zdrowy rozsądek – niska cena na ogół nie idzie w parze z jakością.

Kabriolety

Większość kabrioletów zbudowana jestna podzespołach mechanicznych wykorzystywanych w bardziej popularnych wersjach nadwoziowych. Podczas oględzin trzeba jednak zwrócić szczególną uwagę na te elementy, które nie występują w innych modelach – potrafią naprawdę dużo kosztować, nawet jako używane. Najlepszym przykładem jest kluczowy w kabriolecie dach.

W autach, które trafiają do sprzedaży, bywa uszkodzony, nie domyka się, przecieka, ale najgorzej, jeśli ma popsuty stelaż lub mechanizm elektrycznego otwierania. Warto też zwrócić baczną uwagę na stan karoserii. Niefachowe naprawy przeprowadzone w przeszłości mogły zmniejszyć sztywność nadwozia i spowodować, że auto gorzej się prowadzi. Kabriolety, które są użytkowane przez cały rok, często mają poważne problemy z korozją!

Motocykle i skutery

Motocykle po sezonie znacznie tanieją. Stwarza to doskonałą okazję do tego, by bez pośpiechu kupić zadbany egzemplarz w atrakcyjnej cenie. Gdzie go szukać? Podobnie jak w przypadku samochodów, najwięcej ofert znajdziemy w internecie. Niestety, zanim trafimy na egzemplarz wart zainteresowania, prawdopodobnie kilka razy przejedziemy się obejrzeć „złom”.

Jeśli ktoś jest początkującym motocyklistą, to bezwzględnie powinien poprosić o pomoc kogoś doświadczonego. W grę wchodzi własne bezpieczeństwo. Jednoślady często mają powypadkową przeszłość. Drobne otarcia nie są groźne, ale czasami trafiają się motocykle z krzywymi ramami – przez to można stracić życie.

Auta z napędem na wszystkie koła

Auta 4x4 to jedyny segment rynku, który przed zimą odnotowuje wzrost zainteresowania, a tym samym i cen. Nic dziwnego – gdy na drogach pojawia się śnieg, kierowcy zaczynają doceniać napęd wszystkich kół. Poprawia on znacząco bezpieczeństwo podczas jazdy po śliskich nawierzchniach, a także pozwala skuteczniej pokonywać zaspy śniegu. Auta terenowe dość wolno tracą na wartości, zwłaszcza te, w których układ napędowy pozwala na jazdę w naprawdę trudnych warunkach. Na szczęście do pokonania ośnieżonej drogi wystarczy też tańszy SUV, bez reduktora i blokad mostów.

Sprawdź to zanim podejmiesz decyzję o kupnie samochodu

Kabriolet, motocykl, terenówka - które pojazdy tanieją jesienią? Foto: Auto Świat
Kabriolet, motocykl, terenówka - które pojazdy tanieją jesienią?