Jedną z najważniejszych rzeczy podczas podróży samochodem, i to bez względu na to, jak długo trwa, jest zachowanie rozsądku i uwagi. Utrzymując bezpieczną prędkość i odpowiednio duży odstęp od poprzedzającego pojazdu nie tylko minimalizujemy ryzyko kolizji lub wypadku, lecz także dbamy o komfort podróży, bo mniejsza liczba stresujących sytuacji na drodze ogranicza zmęczenie psychiczne.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) przypomina o kilku zasadach, których zachowanie pomaga bezpiecznie i bez przykrych niespodzianek dotrzeć do celu podróży.

Uwaga na warunki pogodowe

10 zasad rozsądnego kierowcy Foto: GDDKiA
10 zasad rozsądnego kierowcy

Kierowcy powinni również wziąć pod uwagę warunki pogodowe. W Polsce na przełomie kwietnia i maja aura często bywa kapryśna i nawet jeżeli w miejscu startu podróży świeci słońce, nie oznacza to, że za kilkadziesiąt czy kilkaset kilometrów będziemy musieli zmierzyć się z silnym wiatrem i opadami deszczu, które skutecznie utrudniają prowadzenie pojazdu.

Czasami warto wtedy zrobić przerwę w podróży, szczególnie gdy możemy spodziewać się rychłej poprawy pogody. Jadąc autostradą lub drogą ekspresową powinniśmy zrobić to, korzystając ze zlokalizowanych przy tych trasach Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP). Niektóre MOP-y oferują jedynie miejsca postojowe i dostęp do toalety, ale na części zatankujemy także paliwo, zjemy posiłek czy nawet przenocujemy w hotelu.

10 kroków do bezpiecznej podróży Foto: GDDKiA
10 kroków do bezpiecznej podróży

Ograniczenia w ruchu ciężarówek

GDDKiA przypomina także, że w niedzielę (30 kwietnia) i we wtorek (2 maja) zostanie ograniczony ruch pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) powyżej 12 t. Ciężarówki, których dotyczy to ograniczenie, nie będą mogły jeździć w godzinach od 18 do 22. Z kolei w dniach 1 i 3 maja zakaz będzie obowiązywał w godzinach od 8 do 22.

Tu znajdziesz informacje o warunkach ruchu na drogach

Z myślą o kierowcach przygotowano serwis, w którym na bieżąco przekazywane są informacje o warunkach na drogach. Na stronie https://drogi.gddkia.gov.pl, znajdziemy m.in. listę utrudnień, co ułatwia planowanie podróży po drogach krajowych. W razie potrzeby, gdy nie mamy szybkiego i łatwego dostępu do Internetu, możemy również skorzystać z opcji kontaktu telefonicznego pod numerem 19 111.