Współpraca reklamowaTestujemy na paliwach
Auto Świat > Porady > Prawo jazdy > Prawo jazdy z kodem "78" - co daje i jak je zdobyć?

Prawo jazdy z kodem "78" - co daje i jak je zdobyć?

Czy warto dopłacić, by w prawie jazdy kat. B pojawił się kod 78? Co taki kod daje i jakie ma ograniczenia? Są kierowcy, którzy bez wahania się na niego decydują, tym bardziej że koszt jest niewielki.

Prawo jazdy z kodem 78 - co daje?
Prawo jazdy z kodem 78 - co daje?Źródło: Shutterstock / DarSzach

Egzamin na prawo jazdy kategorii B z kodem 78 może nieco uprościć zdobycie uprawnień do prowadzenia samochodu. Warto jednak na początku określić, z jakimi uprawnieniami mamy tutaj do czynienia.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Prawo jazdy z kodem 78 — co daje

Prawo jazdy kat. B z kodem "78" uprawnia do prowadzenia:

  • pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,
  • zestawem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, składającym się z pojazdu samochodowego wymienionego powyżej i przyczepy innej niż lekka;
  • pojazdem samochodowym wymienionym wcześniej, wraz z przyczepą lekką (której dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 750 kg);
  • motocyklem o pojemności silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW (stosunek mocy do masy własnej nieprzekraczającej 0,1 kW/kg) pod warunkiem posiadania prawa jazdy kat B od co najmniej 3 lat;
  • pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM — motorowerem (pojemność silnika spalinowego do 50 cm3 lub moc silnika elektrycznego do 4 kW, prędkość maks. 45 km/h);
  • czterokołowcem lekkim (masa własna do 350 kg, prędkość maks. 45 km/h).

Wszystko to pod warunkiem, że pojazd posiada automatyczną skrzynię biegów.

Podsumowując, prawo jazdy kat. B z kodem "78" uprawnia do prowadzenia takich samych pojazdów, jak "zwykle" prawo jazdy kat. B, czyli w najczęściej spotykanych przypadkach — samochodów osobowych czy dostawczych, z tym tylko wyjątkiem, że dotyczy ono wyłącznie pojazdów wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów. Jeśli będziemy chcieli poprowadzić samochód z manualną skrzynią, trzeba będzie zdobyć na taki pojazd uprawnienia.

Prawo jazdy z kodem 78 — zalety i wady

Uzyskanie prawa jazdy kategorii B z kodem "78" ma jednak o wiele więcej zalet niż wad. Co prawda, aby je zdobyć, trzeba ukończyć niestandardowy kurs na prawo jazdy, bo realizowany (co oczywiste) na samochodzie z "automatem". Zdarza się, choć teoretycznie nie powinno, że takie kursy są nieco droższe od kursów na samochodach z ręczną skrzynią biegów, ale nie jest to regułą. Jeśli różnica w cenie występuje, zazwyczaj nie jest duża — wynosi 100-200 zł.

Kurs taki, a co za tym idzie egzamin, są jednak sporo prostsze i mniej stresujące. Dla początkującego kierowcy zdjęcie obowiązku zmiany biegów i obsługi sprzęgła podczas jazdy to spore ułatwienie. Można się wtedy bardziej skupić na samej jeździe, drodze, znakach i przepisach ruchu drogowego i nie zajmować sobie głowy tym, czy wystarczająco płynnie ruszymy, czy samochód nam nie zgaśnie, czy nie zdławimy silnika, ruszając pod górkę, albo czy wybierzemy właściwy bieg.

Przeczytaj też:

Sam egzamin, co oczywiste, także będzie mniej stresujący. Skupienie na drodze ułatwi zdjęcie z egzaminowanego zmiany biegów, a co za tym idzie także jej poprawnej zmiany, która także jest oceniana przez egzaminatora. Stresu nie nastręczy nam także hamowanie silnikiem przy dojeżdżaniu do skrzyżowania. Podczas egzaminu, w części na placu manewrowym, nie trzeba się będzie także martwić o to, czy samochód nam zgaśnie np. podczas jazdy po pasie ruchu. Co prawda w takim przypadku zadanie można powtórzyć, ale już sama taka sytuacja może wywołać stres u egzaminowanej osoby, a kolejne zgaśnięcia silnika mogą doprowadzić nawet do przerwania egzaminu. Podobna sytuacja może mieć miejsce także podczas ruszania pod górkę, czy w ruchu miejskim. Także parkowanie z automatyczną skrzynią biegów jest mniej skomplikowane.

Warto podkreślić także element finansowy całego procesu. Nawet jeśli za kurs na prawo jazdy z "automatem" zapłacimy nieco więcej, to z pewnością będzie to mniejszy koszt, niż kolejne podejścia do egzaminu, jeśli w wyniku stresu nie uda się nam go zdać za pierwszym razem.

Mamy zatem mniejszy stres zarówno podczas kursu, jak i na samym egzaminie, ale to nie koniec zalet prawa jazdy kat. B z kodem "78". Po jego zdobyciu, jeśli będziemy chcieli także poprowadzić samochód z manualną skrzynią biegów, będziemy musieli ponownie zdobyć uprawnienie. Będzie to jednak znacznie prostszy proces — nie będziemy bowiem zaczynać od zera, a będziemy musieli jedynie dodatkowo opanować zmianę biegów i operowanie pedałami sprzęgła i gazu.

Kod 78 w prawie jazdy w praktyce

Podstawowe pytanie brzmi jednak, czy dysponując prawem jazdy kat. B z kodem "78" coś tracimy? Teoretycznie tak, bo nie będziemy mogli prowadzić samochodu z ręczną skrzynią biegów. Jednak w obecnych czasach automatyczne, zautomatyzowane czy bezstopniowe skrzynie biegów są tak rozpowszechnione, że raczej nie będzie to wielkim problemem. Współczesne samochody są w nie wyposażane bardzo często, a w przypadku aut ze zelektryfikowanym układem napędowym (hybrydy, hybrydy typu plug-in, czy samochody elektryczne) jest to w zasadzie standard. Owszem auta hybrydowe z ręczną skrzynią biegów zdarzają się, ale są to pojedyncze, sporadyczne przypadki.

W przypadku nowych samochodów sytuacja jest bardzo podobna. Duża część aut z salonu standardowo oferowana jest z automatyczną (lub podobnie działającą) skrzynię biegów, albo jest ona dostępna w opcji za niewielką dopłatą. Podobnie jest w przypadku coraz bardziej popularnego car sharingu. Z niewielkimi wyjątkami w ofercie takich wypożyczalni większość auta wyposażonych jest w automatyczne skrzynie biegów.

Duża część kierowców, mimo pokutującego wciąż mitu, że tylko ręczna skrzynia biegów daje pełną kontrolę nad samochodem, bardzo chwali sobie codzienną jazdę z automatem. Wielu wybiera właśnie takie samochody, bo pozwalają one na większe skupienie się na drodze, także na co dzień, za czym idzie większy poziom bezpieczeństwa. Obalić należy także mit, że automatyczne skrzynie pogarszają osiągi i zwiększają spalanie. Owszem stare konstrukcje miały takie właśnie wady. Nowe są jednak o wiele bardziej zaawansowane — bardzo często zdarza się, że ten sam model samochodu właśnie z automatem dysponuje lepszą dynamiką, przy takim samym, a czasami nawet mniejszym zużyciu paliwa.

Plusy

  • Mniej stresujący kurs na prawo jazdy.
  • Mniej stresujący egzamin.
  • Łatwiejsze uzyskanie "pełnego" prawa jazdy kat. B.
  • Mniej stresująca jazda już po uzyskaniu uprawnień.

Minusy

  • Możliwość prowadzenie samochodów tylko z automatyczną skrzynią biegów.
Paweł Krzyżanowski
Paweł Krzyżanowski
Wydawca AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
Piotr Kozłowski
Redaktor Naczelny AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków