• na rondzie wolno wyprzedzać inne pojazdy
  • tramwaj zjeżdżający z ronda ma pierwszeństwo, a wjeżdżający na nie – stosuje się do znaków drogowych obowiązujących też inne pojazdy
  • zmieniając pas ruchu na rondzie, musimy ustąpić pierwszeństwa pojazdom, które już znajdują się na tym pasie

W Kodeksie drogowym nie ma rozdziału pt. "Jazda po rondzie", dlatego by przejechać je bezpiecznie, trzeba korzystać z ogólnych zasad ruchu drogowego. Ale uwaga: w kodeksie są rozrzucone przepisy dotyczące konkretnie jazdy po rondzie, tradycyjnie też wybrane przepisy dotyczące rond porozrzucane są po rozporządzeniach – bez ich znajomosci może być trudno!

Jak zacząć?

Przed wjazdem na rondo wielopasmowe, jak na każdym innym skrzyżowaniu, należy zająć odpowiedni pas ruchu: lewy do jazdy w lewo, prawy do jazdy w prawo i dowolny do jazdy na wprost – chyba, że znaki (pionowe albo poziome) wskazują inaczej – znaki stoją wyżej w hierarchii ważności od ogólnych zasad ruchu drogowego.

Kierujący pojazdem jest obowiązany zbliżyć się:

  • do prawej krawędzi jezdni – jeżeli zamierza skręcić w prawo;
  • do środka jezdni lub na jezdni o ruchu jednokierunkowym do lewej jej krawędzi – jeżeli zamierza skręcić w lewo

Większość rond w Polsce oznakowana jest znakiem "ustąp pierwszeństwa" na wjeździe. Takie oznakowanie każe ustąpić pierwszeństwa pojazdom już znajdującym się na rondzie. Warto jednak mieć świadomość, że choć zdecydowana większość rond w Polsce oznakowana jest w ten sposób, to jednak nie wszystkie – nie ma w każdym razie takiej bezwzględnej zasady. Jeśli nie ma znaku "ustąp pierwszeństwa" przed skrzyżowaniem, auta znajdujące się na rondzie ustępują pojazdom wjeżdżającym na nie zgodnie z zasadą pierwszeństwa dla pojazdów nadjeżdżających z prawej strony!

„Znak C-12 występujący łącznie ze znakiem A-7 oznacza pierwszeństwo kierującego znajdującego się na skrzyżowaniu przed kierującym wjeżdżającym (wchodzącym) na to skrzyżowanie”. Foto: Auto Świat
„Znak C-12 występujący łącznie ze znakiem A-7 oznacza pierwszeństwo kierującego znajdującego się na skrzyżowaniu przed kierującym wjeżdżającym (wchodzącym) na to skrzyżowanie”.

Jak przejechać rondo?

Jeśli na rondzie zamierzamy jechać w lewo, to – jadąc zgodnie z przepisami – zaczynamy jechać po nim, jadąc lewym pasem. Żeby zjechać z ronda w pewnej chwili musimy zająć pas prawy albo przeciąć prawy pas (a czasem nawet 2-3 pasy) – to nieuchronne, gdyż z ronda zjeżdżamy zawsze na prawo. To moment największego zagrożenia kolizją wynikający z faktu, iż na prawym pasie może znajdować się inny pojazd, który ma pierwszeństwo zgodnie z zasadą, że zmieniając pas ruchu mamy obowiązek ustąpić pierwszeństwa pojazdom, które znajdują się na pasie, na który chcemy wjechać.

Przepisy nie mówią jednak, w jakim dokładnie momencie należy zacząć zjeżdżać na prawo – jeśli nie regulują tego znaki drogowe (np. linie ciągłe), to w dowolnym, gdy nadarza się okazja.

  • Na rondzie dozwolone jest wyprzedzanie – przewaga prędkości nad autami znajdującymi się na prawym pasie ułatwia manewr zmiany pasa ruchu albo zjazdu z ronda.
  • Pamiętaj jednak, że samochody jadące pasem, na który chcesz wjechać, mogą jechać szybciej niż ty – bądź ostrożny!
  • Jeśli nie ma możliwości, by bezpiecznie zjechać na prawy pas lub po prostu zjechać z ronda, zachowując płynność ruchu, zatrzymaj się – masz do tego prawo – stój na lewym pasie aż do czasu, gdy bez wymuszania pierwszeństwa będziesz mógł zjechać na prawo.

Czego spodziewać się po tramwajach?

Na rysunku biały samochód musi się zatrzymać, by ustąpić pierwszeństwa tramwajowi zjeżdżającemu z ronda. Pomarańczowy tramwaj wjeżdżający na rondo nie ma jednak pierwszeństwa, gdyż obowiązuje go znak „ustąp pierwszeństwa” – ustępuje on zatem pojazdom znajdującym się na rondzie Foto: Wojciech Denisuk / Auto Świat
Na rysunku biały samochód musi się zatrzymać, by ustąpić pierwszeństwa tramwajowi zjeżdżającemu z ronda. Pomarańczowy tramwaj wjeżdżający na rondo nie ma jednak pierwszeństwa, gdyż obowiązuje go znak „ustąp pierwszeństwa” – ustępuje on zatem pojazdom znajdującym się na rondzie

Na rondzie oznakowanym "tradycyjnie" (znak "ustąp pierwszeństwa przejazdu na wjeździe) tramwaje, podobnie jak inne pojazdy, ustępują pierwszeństwa pojazdom znajdującym się na rondzie – a zatem jeśli jesteś na rondzie, masz pierwszeństwo przed tramwajem, który chce na nie wjechać. Ale tramwaj zjeżdżający z ronda ma pierwszeństwo przed innymi pojazdami, które znajdują się na rondzie – ustąp mu!

A jak używać kierunkowskazów?

Przed zjazdem z ronda należy włączyć prawy kierunkowskaz – zawsze! Jeśli na rondzie zamierzamy skręcić w prawo, powinniśmy włączyć prawy kierunkowskaz jeszcze przed wjazdem na rondo. A czy ma sens użycie lewego kierunkowskazu, jeśli na rondzie skręcamy w lewo? Z całą pewnością nie ma takiego obowiązku.