Nie bez powodu na autostradach obowiązuje zakaz zatrzymywania się. Kierowcy aut pędzących z prędkościami rzędu 140-150 km/h mają niewiele czasu na reakcję, a każdy gwałtowny manewr może skończyć się poważnym w skutkach wypadkiem. Dlatego też w razie awarii auta należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim niesprawny pojazd należy jak najszybciej usunąć z pasa ruchu i odpowiednio go oznaczyć.

Wystaw trójkąt ostrzegawczy

Zazwyczaj po prawej stronie znajduje się pas awaryjny. Jeśli na danym odcinku go nie będzie, samochód należy zepchnąć jak najbliżej prawej krawędzi jezdni i włączyć światła awaryjne. To jednak nie wystarczy. Przy dużej prędkości inne auta mogłyby zbyt późno dostrzec „awarię”. Podobnie jak ma to miejsce na drogach innych kategorii, konieczne jest ustawienie trójkąta ostrzegawczego.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami na autostradzie trójkąt umieszczamy co najmniej 100 m za samochodem (dla ułatwienia – to odległość pomiędzy słupkami drogowymi). Wychodząc z auta, warto założyć kamizelkę odblaskową – będziemy wtedy bardziej widoczni dla innych kierowców. W Polsce posiadanie kamizelki nie jest obowiązkowe, lecz w wielu innych krajach za jej brak grożą kary!

Co dalej z zepsutym autem?

Holowanie samochodu przez znajomego może być tańsze niż wezwanie pomocy drogowej, ale dopuszczalne jest wyłącznie do najbliższego zjazdu z autostrady. W żadnym wypadku nie wolno zatrzymywać przejeżdżających pojazdów – w ten sposób zamiast uzyskać pomoc, ryzykujemy, że spowodujemy karambol!

W przypadku konieczności dalszego holowania będziemy musieli skorzystać z usług fachowców. Pomoc można wezwać poprzez telefony SOS, czyli żółte lub pomarańczowe budki telefoniczne znajdujące się przy drodze. Ustawione są one co 2 km po obu stronach autostrady – kierunek do najbliższej wskazują strzałki na słupach drogowych.

Pamiętajmy, żeby w miarę możliwości poruszać się po zewnętrznej stronie barierki. Zanim wybierzemy się do punktu SOS, należy odczytać na najbliższym słupku drogowym kilometr autostrady, na którym utknął nasz samochód.