• Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi rowerzysty to mniej niż 0,2 promila
  • Mając we krwi 0,2-0,5 promila alkoholu, jedziemy rowerem w "stanie po spożyciu alkoholu". Gdy wypiliśmy więcej, jedziemy w "stanie nietrzeźwości"
  • Kierowanie rowerem po pijanemu nie jest jednak obecnie przestępstwem
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Rowerem nie wolno jeździć po pijanemu dokładnie tak samo, jak nie wolno kierować samochodem w stanie "po spożyciu" albo w stanie nietrzeźwości. Wraz ze zmianami w Kodeksie wykroczeń z początku tego roku zaostrzono też kary dla rowerzystów. Jazda rowerem "na bani" nie jest jednak przestępstwem. Kiedyś było to przestępstwo szczególnie chętnie ścigane przez policję, jednak "cofnięto" ten zakazany czyn do Kodeksu wykroczeń, gdy okazało się, że większość pensjonariuszy polskich zakładów karnych to właśnie rowerzyści… Co nie znaczy, że opłaca się pić i jechać – co to, to nie!

Pijesz, wsiadasz na rower – płacisz!

Foto: Piotr Czypionka / Auto Świat

Odpowiedzialność za jazdę rowerem po pijanemu jest bardzo prosta, a mówi o tym Kodeks wykroczeń:

Tłumaczymy: gdy osiągasz 0,2 promila alkoholu we krwi, ale nie przekraczasz 0,5 promila – kara wynosi nie mniej niż 1 tys. zł. W praktyce dokładnie tyle, bo jest na to rubryka w taryfikatorze mandatów. Przyjmujesz mandat i załatwione. Gorzej, gdy jesteś w stanie nietrzeźwości, czyli trochę bardziej albo zupełnie pijany:

Tłumaczymy: nietrzeźwy (pow. 0,5 promila) rowerzysta podlega takiej samej karze jak kierowca samochodu czy motocykla, który jest zaledwie „po spożyciu” (0,2-0,5 promila). Kara wynosi nie mniej niż 2,5 tys. zł, a w praktyce (oczywiście poza skrajnymi sytuacjami) dla rowerzysty dokładnie tyle – mówi o tym rubryka w taryfikatorze mandatów.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Czy pijany rowerzysta straci prawo jazdy na samochód?

Nie. Kodeks drogowy mówi wprost:

Tłumaczymy: pijany kierowca samochodu czy motocykla traci prawo jazdy, dostaje zakaz prowadzenia pojazdów, a rolą sądu jest jedynie orzeczenie, na jak długo. Pijany rowerzysta może (a więc nie musi) dostać zakaz prowadzenia pojazdów, ale tylko niemechanicznych. Inaczej: sąd może zakazać delikwentowi jazdy na rowerze (ze wszystkimi skutkami złamania tego zakazu), jednak zabranie prawa jazdy kat B lub innego wykracza już poza karę przewidzianą przez Kodeks wykroczeń. Zwróćmy też uwagę, że jeśli rowerzysta przyjmie mandat, sprawa w ogóle nie trafi do sądu. Obiecujesz zapłacić 1 tys. albo 2,5 tys. zł i możesz iść do domu.

Pijany rowerzysta bez ochrony ubezpieczeniowej

Warto jeszcze pamiętać, że jeśli narozrabiamy na rowerze, np. zepsujemy komuś auto, musimy zapłacić za jego naprawę. Rosnąca rzesza rowerzystów kupuje jednak OC rowerzysty – i wówczas w razie spowodowania wypadku nie musi za nic płacić. Oczywiście warunkiem jest trzeźwość – jeśli ktoś jest choćby "po spożyciu", żadne ubezpieczenie go nie chroni.

Art. 87. § 1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych. Tej samej karze podlega, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1.