• Darowizna od członka najbliższej rodziny może (ale nie musi) być zwolniona z podatku
  • Dodanie współwłaściciela z większymi zniżkami ubezpieczeniowymi nie zawsze skutkuje tym, że polisa na auto będzie tańsza

Samochód w prezencie? To brzmi świetnie, ale w praktyce nie jest to takie proste – sprawa nie kończy się na przyjęciu kluczyków, dokumentów i samego auta, trzeba jeszcze załatwić sporo formalności, a często również zapłacić podatek za taki prezent. Zdarza się też, że czasem bardziej opłaca się sporządzić umowę kupna-sprzedaży niż umowę darowizny!

Kiedy darowizna się opłaca?

Przekazanie auta w formie darowizny zdarza się w różnych sytuacjach – najczęstsza z nich to przekazanie samochodu dzieciom lub wnukom przez rodziców albo dziadków. Czasem też odbywa się to w drugą stronę – np. młody kierowca przekazuje część „udziałów” w swoim samochodzie bliskiemu krewnemu, który ma wypracowane zniżki ubezpieczeniowe, żeby móc taniej wykupić polisę. Zdarzają się też darowizny od osób zupełnie niespokrewnionych, podobno niektórym zdarzało się nawet dostać auta od... bezdomnych. Warto wiedzieć, że w zależności od stopnia pokrewieństwa między obdarowanym a darczyńcą zmienia się wysokość należnego podatku.

W przypadku darowizn między osobami z najbliższej rodziny (tzw. I grupa podatkowa, czyli: małżonek, dzieci, rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, pasierb, ojczym, macocha, rodzeństwo, teściowie, zięć, synowa) podatku nie zapłacimy wcale, ale pod warunkiem, że darowizna zostanie przed upływem sześciu miesięcy zgłoszona w urzędzie skarbowym. Darowizny nie trzeba zgłaszać, gdy wartość majątku nabytego od tej samej osoby w okresie 5 lat nie przekracza kwoty wolnej od podatku (dla grupy pierwszej to obecnie 9637 zł).

Jeżeli darowizny nie zgłosimy w porę, podatek zostanie naliczony. W jakiej wysokości? To zależy od wartości podarowanego przedmiotu i od grupy podatkowej. Dla wspomnianej wcześniej pierwszej grupy podatkowej w przypadku darowizny o wartości od 9637 zł do 10 278 zł stawka wynosi 3 proc., przy wartości od 10 278 zł do 20 556 zł jest to już 308 zł 30 gr plus 5 proc. od nadwyżki ponad 10 278 zł. Jeśli podarowany przedmiot jest wart więcej niż 20 556 zł, to podatek wyniesie 822 zł 20 gr i dodatkowo 7 proc. od nadwyżki ponad 20 556 zł. Skomplikowane? Najlepiej skorzystać np. z internetowych kalkulatorów podatku od spadku i darowizny.

W przypadku darowizny od dalszej rodziny, z tzw. drugiej grupy podatkowej (np. od cioć, wujków czy rodzeństwa małżonków), podatku nie zapłacimy tylko wtedy, gdy darowizna będzie warta mniej, niż wynosi kwota wolna od podatku (patrz ramka powyżej), a stawki są znacznie wyższe – minimalne opodatkowanie to już nie 3, lecz 7 proc.

Szczególnie w przypadku darowizn między osobami spoza rodziny, zaliczanymi do tzw. III grupy podatkowej, warto przeliczyć, czy zamiast dać komuś auto, nie będzie rozsądniej tanio mu je sprzedać. Podatek od umowy kupna-sprzedaży to 2 proc. od wartości auta (nie od ceny na umowie!), a np. podatek od darowizny auta o wartości od 4902 do 10 278 zł wynosi aż 12 proc. Dla pojazdów o wartości powyżej 20 556 zł to aż 2877,90 zł plus 20 proc. od nadwyżki ponad 20 556 zł!

Uwaga! W ciągu 30 dni od otrzymania auta w prezencie (tak samo jak po jego zakupie) należy zgłosić się do wydziału komunikacji i je przerejestrować.

Jak zgłosić darowiznę?

Umowa darowizny musi być zawarta w formie pisemnej. W przypadku ruchomości, czyli m.in. samochodów, nie ma jednak wymogu zawierania jej przed notariuszem. Umowa musi zawierać dokładne dane stron, dane przedmiotu umowy (w tym przypadku pojazdu), oświadczenie, że samochód jest własnością darczyńcy, którą może on swobodnie rozporządzać, a także oświadczenie obdarowanego, że darowiznę przyjmuje. Fakt przyjęcia darowizny należy zgłosić w urzędzie skarbowym, składając druk SD-Z2.

Kwoty wolne od podatku: 9637 zł – dla osób należących do I grupy podatkowej, czyli mowa

o najbliższej rodzinie, tzn. małżonek, wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), pasierb, ojczym, macocha, rodzeństwo, teściowie, zięć, synowa;

7276 zł – dla osób należących do II grupy podatkowej, czyli do dalszej rodziny: zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych;

4902 zł – dla osób należących do III grupy podatkowej, czyli dla osób spoza rodziny.