W skrócie

Jak działa ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC chroni kierowcę, kiedy to on spowoduje wypadek. W takiej sytuacji z jego polisy OC zostaje wypłacone odszkodowanie poszkodowanemu. Dzięki temu sprawca kolizji nie musi wykładać pieniędzy z własnej kieszeni. Oczywiście własne auto musi naprawić na swój koszt lub jeśli szczęśliwie posiadał polisę autocasco (AC) - z pieniędzy ubezpieczyciela.

Co ważne, każde ubezpieczenie OC ma dokładnie taki sam zakres we wszystkich towarzystwach. Wynika to z Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. To, czy kierowca ma OC za 300 czy też za 1000 zł nie ma żadnego wpływu na wysokość odszkodowania dla poszkodowanego.

Należy pamiętać, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego posiadacza samochodu. Kara za brak polisy przez ponad 14 dni to aż 3700 zł. Nieubezpieczonych kierowców wyłapuje tzw. wirtualny policjant - system informatyczny Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego monitorujący przerwy w polisie.

Nieświadomy wybór OC może kosztować nawet… 712 zł!

Niestety wielu kierowcom wydaje się, że kupując ubezpieczenie OC “lepszego ubezpieczyciela” zapewnią sobie większe bezpieczeństwo. Takie podejście prowadzi jednak do niepotrzebnych wydatków. A przepłacić za OC można sporo…

Z raportu kalkulatora OC i AC mfind wynika, że w styczniu 2016 roku za ubezpieczenie OC można było przepłacić nawet 712 zł. Taka była różnica między najtańszą i najdroższą ofertą OC w Warszawie dla przykładowego kierowcy. Oznacza to, że jeśli ktoś ma pecha i trafi do najdroższego ubezpieczyciela, przepłaci właśnie 712 zł. Oczywiście nie uzyskując w ten sposób żadnej dodatkowej wartości.

Ubezpieczenie OC w Polsce jest coraz droższe

Od początku 2015 roku ceny OC w Polsce wzrosły o około 20%. Przyczyn podwyżek jest kilka. Po pierwsze od 2006 roku ubezpieczyciele notują straty w tym segmencie, tym bardziej, że są zmuszani do wypłacania coraz wyższych odszkodowań. Po drugie od 2013 r. wysokość świadczeń za szkody osobowe w wypadkach drogowych wzrosła aż o 400 mln zł. Po trzecie, w marcu 2015 r. zaczęły obowiązywać wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego dotyczące sposobu likwidacji szkód. Ponadto prezes KNF bezpośrednio zaapelował o zakończenie wojny cenowej i podniesienie cen OC - ma to zapewnić “zdolność do realizacji zobowiązań z zawartych umów ubezpieczenia”.

Negatywny wpływ na ceny OC miał również wprowadzony w lutym 2016 r. tzw. podatek bankowy. Ponadto minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapowiedział powrót do tzw. podatku Religi, który byłby przeznaczony na leczenie ofiar wypadków samochodowych. Miałby on wynieść 6% składki z każdej umowy OC.

Jak uniknąć podwyżek i kupić najtańsze ubezpieczenie OC?

Sposób jest jeden: porównywanie ofert. Przed decyzją o wyborze ubezpieczenia OC, każdy kierowca powinien zapoznać się z propozycjami kilkunastu towarzystw. Najlepiej zrobić to w multiagencji lub internetowym kalkulatorze OC i AC. Decydując się na to drugie rozwiązanie, możemy w kilka-kilkanaście minut porównać nawet kilkadziesiąt ofert wielu towarzystw i wybrać najtańsze OC. W dobrej porównywarce będziemy mieli również zagwarantowaną możliwość zakupienia polisy online oraz wsparcie profesjonalnego konsultanta.