• Na jednej tarczy mieści się znak mówiący o drodze dla pieszych i drodze dla rowerów — znaki typu dwa w jednym przysparzają i rowerzystom, i pieszym sporo problemów
  • Podwójny znak C-13/C-16 czasem ma podział pionowy, a czasem — poziomy. Nie ma w tym przypadku. Od tego, jak przebiega linia, zależy znaczenie znaku

Są drogi dla pieszych, są drogi dla rowerów, ale są też drogi służące jednocześnie i pieszym, i rowerzystom – w każdym wypadku zasady ruchu na drodze są nieco inne. O tym, z jaką drogą mamy do czynienia, mówią znaki, jednak dwa z nich są zbyt podobne do siebie i zarówno piesi, jak i rowerzyści nie widzą różnicy.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Jazda rowerem po chodniku

Znak drogowy C-16 – droga dla pieszych Foto: archiwum
Znak drogowy C-16 – droga dla pieszych

Nie budzi wątpliwości, że na drodze dla pieszych – zwłaszcza odpowiednio oznakowanej – rowerzysta może być jedynie okazjonalnym gościem, obowiązuje go więc szereg ograniczeń:

Kolizja pieszego z rowerzystą na drodze dla pieszych co do zasady wynika z winy rowerzysty.

Kiedy pieszy może iść ścieżką rowerową

Znak drogowy C-13 "droga dla rowerów" Foto: archiwum
Znak drogowy C-13 "droga dla rowerów"

Na drodze dla rowerów "rządzą" rowerzyści, osoby na hulajnogach, urządzeniach transportu osobistego itp. Piesi mogą korzystać z drogi dla rowerów tylko wyjątkowo:

Warto też wiedzieć, że ograniczeń dla pieszych związanych z drogami rowerowymi jest więcej: pieszy, przechodząc przez taką drogę poza przejściem dla pieszych, ma obowiązek iść prostopadle do kierunku drogi, ma ustępować pierwszeństwa rowerzystom, nie wolno mu korzystać z telefonu, itp. Kolizja pieszego z rowerem na drodze dla rowerów co do zasady wynika z winy pieszego.

Znaki C-13 i C-16 na jednej tarczy. Jest różnica

Znaki C-13 (droga dla rowerów) i C-16 (droga dla pieszych) mogą występować łącznie, na jednym znaku, który jednak ma dwie wersje: z podziałem pionowym oraz z podziałem poziomym. Znaczenie tych znaków – w zależności od tego, czy linia podziału przebiega poziomo czy pionowo – jest różne. To ważne o tyle, że przesądza o pierwszeństwie na takiej drodze pomiędzy pieszymi i rowerzystami.

Znaki C-13/C-16 z linią poziomą

Znak C-13/C16 z podziałem poziomym – droga dla pieszych i rowerów Foto: archiwum
Znak C-13/C16 z podziałem poziomym – droga dla pieszych i rowerów

Taki znak mówi, że droga przeznaczona jest dla pieszych i kierujących rowerami. Obowiązuje na niej kilka zasad:

  • rowerzyści mają korzystać z tej drogi, a zatem nie powinni jechać po jezdni wzdłuż drogi dla pieszych i rowerów
  • i rowerzyści, i piesi mogą poruszać się całą szerokością drogi dla pieszych i rowerów
  • rowerzystów nie obowiązuje ograniczenie prędkości takie jak np. na drodze dla pieszych
  • I najważniejsze: pierwszeństwo na takiej drodze mają piesi:

Znaki C-13/C-16 z linią pionową

Znak C-13/C-16 z podziałem pionowym: droga dla pieszych obok drogi dla rowerów Foto: archiwum
Znak C-13/C-16 z podziałem pionowym: droga dla pieszych obok drogi dla rowerów

Taki znak mówi, że obok siebie biegną dwie drogi: droga dla pieszych i droga dla rowerów. Ten znak występuje w dwóch wersjach (w zależności od tego, po której stronie biegnie droga dla rowerów).

Co ważne, w takim układzie dróg i piesi, i rowerzyści powinni trzymać się swojej strony i "na swojej stronie" mają pierwszeństwo, co bywa szczególnie problematyczne dla pieszych: nie mają oni prawa spacerować po drodze dla rowerów, przekraczać powinni ją pod kątem prostym, ustępując pierwszeństwa rowerom, itp.

Czy rowerzysta może jechać po ulicy, jeśli obok jest ścieżka rowerowa

Jaki jest sens jazdy rowerem po jezdni wraz z samochodami, gdy obok prowadzi droga dla rowerów? Rowerzyści, którzy wybierają jezdnię, argumentują: drogi dla rowerów nie są przystosowane do szybkiej jazdy rowerem z prędkością np. 35 km/h; na drogach dla rowerów kręcą się piesi, często wchodzą rowerzystom pod koła; ludzie wyprowadzają psy – wówczas po jednej stronie ścieżki dla rowerów stoi właściciel, po drugiej stronie jest pies, a połączeni są linką – jazda na rowerze w takich warunkach jest skrajnie niebezpieczna; nawierzchnia dróg dla rowerów często jest na tyle nierówna, że łatwo jest uszkodzić drogie opony rowerów szosowych. Wreszcie – zwłaszcza w miastach – drogi dla rowerów wymagają wielokrotnego przejeżdżania z jednej strony drogi na drugą. Konkluzja: "wybieram jezdnię, bo tam jest bezpieczniej". Co na to przepisy?

Bardzo dokładnie, na konkretnych przykładach, opisaliśmy to w tym artykule: Czy można jechać rowerem po ulicy, gdy obok jest ścieżka rowerowa?