Jak działa wirtualny alkomat?

Wirtualny alkomat to nic innego jak algorytm, który na podstawie różnych parametrów może w pewnych granicach określić, jaki jest poziom alkoholu w naszym organizmie. Do określenia przybliżonego stężenia etanolu w wydychanym powietrzu internetowe narzędzie do pomiaru ilości promili będzie potrzebowało od nas takich informacji jak: wiek, wzrost, suma oraz rodzaj spożytego trunku, ogół jedzenia skonsumowanego w trakcie picia. Wyniki obliczeń, które powinny się pojawić to:

  •  przybliżone, aktualne stężenie alkoholu w organizmie;
  •  czas, jaki jest potrzebny do całkowitego wytrzeźwienia.

Zauważ, że pomiar nigdy nie będzie idealny, ponieważ na to, ile mam promili we krwi wpływa jeszcze więcej innych czynników np. obecny stan zdrowia. Dlatego najbardziej odpowiedzialnym rozwiązaniem problemu siadania za kierownicą nawet po małej ilości trunku poprzedniego dnia będzie użycie klasycznego alkomatu, z którego możemy skorzystać na każdej komendzie.

Jazda po alkoholu a przepisy

Zapewne znasz popularne swego czasu eksperymenty z alkomatami oraz słodyczami z alkoholem – w przypadku spożycia takowych nie musimy się przejmować tzw. zafałszowanym wynikiem badania. Jednak jak to wygląda w przypadku niewielkiej ilości niskoprocentowego alkoholu? Zapewne większość z nas zadała sobie pytanie – ile mogę wypić? Cytując art. 178 a Kodeksu karnego:

"§ 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

Co to oznacza w praktyce? Dopuszczalne we krwi jest 0,2 promila, od 0,2 do 0,5 promila figuruje to jako wykroczenie, z kolei powyżej 0,5 promila widnieje jako przestępstwo, za które można trafić do więzienia. Dlatego najlepiej wcale nie wsiadać za kierownicę nawet po wypiciu piwa.

Kiedy możemy skorzystać z wirtualnego alkomatu?

Zdarzają się sytuacje, kiedy zapomnimy, że prowadzimy pojazd i wypijemy kieliszek wódki bądź lampkę wina. Co wtedy? Pojawia się dylemat, kiedy mogę jechać? Najrozsądniej będzie wcale nie dotykać kluczyków auta. Co w sytuacji, kiedy było to tylko jedno piwo? W takim przypadku nie tylko powinniśmy odczekać co najmniej kilka godzin oraz przynajmniej sprawdzić się wirtualnym alkomatem. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce hasło – kiedy można jechać po alkoholu kalkulator lub po prostu alkomat online. Następnie wprowadzamy wymagane dane i na koniec otrzymujemy przybliżone wartości oznaczone w promilach, lecz nigdy nie będzie to 100-procentowo pewny wynik.

Wirtualny alkomat – czy możemy ufać?

Taki internetowy algorytm może wydawać się niezawodnym wynalazkiem, który nigdy się nie myli, ponieważ jego działanie opiera się na wyliczeniach oraz internecie. Niestety na razie jest to tylko poziom bardziej eksperymentalny, którego nie należy traktować jako wiarygodne źródło informacji na temat naszego upojenia alkoholowego.

Pod żadnym pozorem wirtualny alkomat nie może być naszym wyznacznikiem tego, czy możemy być bezpiecznym uczestnikiem ruchu drogowego. Dlatego zdecydowanie nie powinniśmy ufać tego typu witrynom, ponieważ mamy możliwość narazić nie tylko swoje zdrowie i życie, ale również zdrowie i życie innych osób. Najbezpieczniej jest skorzystać z osobistego urządzenia do pomiaru stężenia alkoholu bądź udać się (ale nie autem) do najbliższego miejsca, gdzie możemy skorzystać z usługi alkomatu.