• Zwróćmy uwagę nie tylko na lokalne limity prędkości i zasady związane np. z parkowaniem samochodu za granicą
  • W wielu krajach zabrania się stosowania urządzeń ostrzegających o fotoradarach. Na liście są m.in. Niemcy, Macedonia czy Szwajcaria
  • Nic nie stoi na przeszkodzie, by zabrać ze sobą w podróż dodatki wymagane w określonych krajach, mimo że konwencja wiedeńska zwalnia zmotoryzowanych z tego obowiązku
  • Więcej takich informacji znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Jaki kraj takie przepisy. O ile w Polsce można już jeździć bez potrzeby posiadania przy sobie tradycyjnego blankietu prawa jazdy, to już w przypadku wyjazdu za granicę lepiej zabrać ze sobą komplet tradycyjnych dokumentów oraz niezbędne wyposażenie wymagane w poszczególnych krajach. A co dokładnie?

Niestety jak dotąd aplikacja mObywatel (wyjątkiem jest paszport Covid) z prawem jazdy oraz dowodem osobistym nie jest honorowana przez służby w innych krajach. Nie skorzystamy zatem z niej przy próbie wylegitymowania. Na niewiele nam się przyda także informacja o polisie ubezpieczeniowej zawartej w zakładce mPojazd. Prócz tradycyjnego druku ubezpieczeniowego przyda się także nieco zapomniana w naszym kraju zielona karta, która jest wymagana w Albanii, Białorusi, Czarnogórze i Macedonii. W przypadku Kosowa stosowne ubezpieczenie trzeba wykupić na granicy.

Obowiązkowe wyposażenie samochodów zarejestrowanych w wybranych krajach Europy*

Kraj Wymagane wyposażenie samochodu
Austria trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa
Belgia trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, zestaw do udzielenia pierwszej pomocy
Bułgaria trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, zestaw do udzielenia pierwszej pomocy, gaśnica
Chorwacja trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, zestaw do udzielenia pierwszej pomocy, zapasowe żarówki
Czechy zestaw do udzielenia pierwszej pomocy, zapasowe żarówki
Estonia gaśnica, kamizelka odblaskowa, kliny zabezpieczające koła
Francja trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa
Holandia trójkąt ostrzegawczy
Litwa trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, zestaw do udzielenia pierwszej pomocy
Łotwa trójkąt ostrzegawczy, zestaw do udzielenia pierwszej pomocy, gaśnica
Niemcy trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, zestaw do udzielenia pierwszej pomocy
Słowacja trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa
Słowenia trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, zapasowe żarówki
Szwajcaria trójkąt ostrzegawczy
Węgry trójkąt ostrzegawczy
Włochy trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa

*dane opracowane przez zespół Yanosik

Teoretycznie nie powinniśmy sobie zaprzątać głowy wymaganym wyposażeniem, gdyż na mocy konwencji wiedeńskiej z 1968 r. (honorowane m.in. w Albanii, Austrii, Białorusi, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Danii, Estonii, Grecji, Niemczech, Norwegii, Rumunii, Słowacji, Szwecji i wielu innych krajach) samochody mogą być wyposażone zgodnie z wymogami kraju, w którym dokonano rejestracji. W praktyce jednak lepiej zabrać ze sobą wymagane dodatki, by uniknąć sporów i dyskusji z lokalną policją.

Pamiętajmy, że funkcjonariusze z pewnością zwrócą uwagę na stan techniczny samochodu oraz takie elementy jak np. nawigacja czy kamera przyczepiona do szyby. W wielu krajach policjanci są wyczuleni na wszelkie urządzenia, które mogą przesłaniać widok przez przednią szybę. Ponadto w państwach takich jak np. Luksemburg czy Portugalia korzystanie z kamer jest zabronione. Na tym nie koniec kłopotów z elektroniką.

Z ostrzegacza takiego jak Yanosik jednak lepiej ostrożnie korzystać. W krajach takich jak Cypr, Macedonia, Niemcy, Turcja i Szwajcarii korzystanie z funkcji ostrzegania o fotoradarach jest zabronione. Dość specyficzne przepisy stosuje Francja, która dopuszcza jedynie informacje o zbliżaniu się do tzw. niebezpiecznych stref, bez wskazania dokładnej lokalizacji urządzenia do kontroli prędkości. Bez ostrzegacza będzie zatem nieco trudniej, co i tak nie zwalnia kierowcy z obowiązku stosowania się do lokalnych przepisów. Nie zapominajmy, że nawet drobne przewinienia mogą nas kosztować znacznie więcej niż w kraju.