Kierowcy samochodów osobowych bardzo szybko przekonali się o użyteczności CB radia i coraz częściej decydują się na jego zakup na własny użytek. Z założenia służy ono do komunikacji z innymi prowadzącymi, zwłaszcza kiedy jesteśmy często w trasie. Dzięki niemu szybko dowiemy się o zaistniałych utrudnieniach na drodze, lokalizacji fotoradarów czy pobliskich patrolach policji.

Użytkownicy CB radia informują się również o przejeździe karetki, dzięki czemu można zawczasu przygotować “korytarz życia”. Nieoceniona może również okazać się pomoc innych, miejscowych kierowców, kiedy zgubimy się w obcym mieście, a nawigacja nas zawodzi. Korzystanie z radia CB oszczędza nam też koszty transmisji danych i pomoże oszczędzić baterię w smartfonie.

Radio CB - nie trzeba pozwoleń

Do nadawania w paśmie CB w Polsce używa się radiotelefonu pracującego z modulacją AM lub FM, nadającego z mocą do 4W, a z modulacją SSB do 12 W PEP. Obecnie, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 12 grudnia 2014 roku, nadawanie na terenie Polski w zakresie częstotliwości 26,960-27,410 MHz nie wymaga uzyskania pozwolenia radiowego ani posiadania świadectwa operatora.

Nie masz także obowiązku, w wypadku kontroli drogowej, okazywania świadectwa homologacji CB radia lub deklaracji zgodności CB radia z obowiązującymi normami.

Radio CB - President Harry III ASC

Foto: Auto Świat

Model Harry III ASC wyposażono w system ASC trzeciej generacji - automatyczne wyciszenie szumów. Płynna regulacja czułości odbiornika - RF Gain. Znacznie podnosi komfort użytkowania w mieście oraz na zatłoczonej trasie. Radio CB przeznaczone jest do użytkowania na terenie Europy - spełnia wszystkie normy posiada 40 kanałów pracy, a do samego odsłuchu nie potrzebny jest podłączony mikrofon. Automatyczny układ redukcji napięcia sprawia, że radiotelefon może działać w instalacjach 24V oraz 12V. Zakres częstotliwości: 26,960 MHz - 27,405 MHz. Sprawdź cenę!

Radio CB - Yosan PRO-120

Foto: Auto Świat

Kompaktowy radioodbiornik z bardzo dobrym filtrem przeciwzakłóceniowym, RF Gainem podnoszącym komfort użytkowania, polecany jest szczególnie początkującym użytkownikom CB radia. Radio CB ma moc 4W i pracuje w modulacjach AM/FM. Posiada szereg przydatnych funkcji, takich jak: płynne tłumienie czułości odbiornika (RF Gain), szybki dostęp do kanału ratunkowego (#9), nasłuch dwóch kanałów (Dual Watch). Częstotliwość pracy: 26.900 - 27.400 MHz (40 kanałów). Sprawdź cenę!

Radio CB - President Johnny III ASC

Foto: Auto Świat

40-kanałowe samochodowe radio CB, posiadające układ automatycznej blokady szumów ASC oraz regulację czułości. Czytelny, podświetlany wyświetlacz pokazuje najważniejsze parametry, a modulacja AM pozwoli na kontakt z innymi uczestnikami ruchu na terenie Polski oraz z kierowcami w innych krajach korzystającymi z modulacji AM. Do funkcji odbiornika należą: SQUELCH – redukcja szumów, RE GAIN – regulacja czułości, SCAN – skanowanie kanałów, ASC - automatyczna blokada szumów, LOCK - blokada klawiatury, HI-CUT - redukcja wysokich tonów, VOX - bardzo przydatna możliwość uruchomienia radia głosem bez użycia przycisku oraz ROGER - sygnał zakończenia nadawania. Częstotliwość pracy: 26,960 MHz - 27,405 MHz. Sprawdź cenę!

Radio CB - Midland Alan 48 Plus Multi

Foto: Auto Świat

Wielokanałowy, przewoźny radiotelefon CB wyposażony w nowoczesne rozwiązania techniczne. Do jego produkcji użyto materiałów najwyższej jakości, obwodów drukowanych odpornych na wstrząsy, monolitycznych układów scalonych, syntezera częstotliwości PLL Alan-48 Plus Multi. Częstotliwość pracy: 26.960 - 27.400 MHz (40 kanałów). Sprawdź cenę!

Radio CB - President Teddy ASC

Foto: Auto Świat

Główne zalety radiotelefonu to dobrze działający układ automatycznej blokady szumów (ASC) oraz bardzo prosta obsługa. Radio CB posiada podstawowe 40 kanałów o emisji AM/FM. Wyposażono go w funkcje blokady szumów oraz regulacji głośności, które obsługujemy za pomocą potencjometrów. Wyświetlacz zawiera tylko najistotniejsze informacje - nr kanału oraz informację o włączonym/wyłączonym ASC. Częstotliwość pracy: 26.900 - 27.405 MHz (40 kanałów). Sprawdź cenę!